2006-10-15: Fresenius chce być spółką europejską

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 15 października 2006


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
spółki europejskiej

Producent aparatury medycznej Fresenius chce się przekształcić w spółkę europejską (SE). Taką propozycję zarząd i rada nadzorcza tej spółki akcyjnej prawa niemieckiego zamierzają przedstawić do zatwierdzenia akcjonariuszom na ich nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu, które odbędzie się 4 grudnia.

Spółka określa swój plan jako „konsekwentny krok w rozwoju przedsiębiorstwa”, które w poprzednich latach energicznie rozszerzyło swoją działalność na skalę międzynarodową. W wyniku przekształceń w radzie nadzorczej zasiądą, obok niemieckich, również przedstawiciele pracowników z innych krajów Europy.

Jako jedną z korzyści ze zmiany formy prawnej firma podała możliwość uchylenia się od spełnienia wymogu powiększenia składu rady nadzorczej do 20 osób. Byłaby do tego zmuszona ze względu na niemieckie regulacje przewidujące taki obowiązek w przypadku osiągnięcia przez spółkę określonego stanu zatrudnienia w Niemczech. Zachowanie obecnej wielkości rady (12 osób) gwarantuje – zdaniem Freseniusa – bardziej efektywną pracę gremium.

Spółka europejska, którą ustanowiono w Rozporządzeniu Rady nr 2157/2001, daje przedsiębiorstwom działającym na skalę europejską możliwość uproszczenia struktur, a tym samym oszczędności związane z brakiem konieczności rejestrowania wielu bytów prawnych i konsolidacji bilansów w poszczególnych krajach.

Do tej pory jednak zaledwie garść ok. 10 firm skorzystało z tych dobrodziejstw. Należy do nich m.in. austriacki holding budowlany Strabag SE (pierwsza spółka europejska w ogóle), fiński producent elektroniki Elcoteq SE czy austriacko-włoska spółka powołana do budowy tunelu pod przełęczą Brenner Galleria di Base del Brennero - Brenner Basistunnel BBT SE. Spośród największych europejskich koncernów tylko ubezpieczyciel Allianz przekształcił się ostatnio w SE.

Jako główne bariery dla powstawania SE przedsiębiorstwa wymieniają przede wszystkim skomplikowane procedury wstępne, takie jak obowiązek zawarcia porozumienia z przedstawicielami pracowników z krajów, w których działają, na temat kształtu reprezentacji pracowniczej w SE. Nie w smak wielu firmom jest też wynikający z tego w wielu krajach obowiązek dopuszczenia przedstawicieli pracowników do organów spółek.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]