2006-10-15: 3000 żołnierzy koalicji zabitych w Iraku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 15 października 2006
Polityka
N icon politics.png
Trumny z ciałami poległych amerykańskich żołnierzy
Wybuch bomby pułapki w Bagdadzie
Kanadyjscy żołnierze w Afganistanie

Od początku wojny w Iraku w marcu 2003 roku zginęło 3000 żołnierzy koalicji; natomiast w wojnie Afgańskiej zginęło 496 żołnierzy koalicji, od jej początku w październiku 2001 roku – informuje serwis icasualties.org.

Irak[edytuj]

Wśród 3000 poległych żołnierzy koalicji najwięcej jest Amerykanów – 2763, Brytyjczyków zginęło 119, a pozostałych 118 to ofiary z pozostały państw koalicji antyirackiej, w tym 17 Polaków. Liczbę ofiar cywilnych szacuje się między 43937, a 48783. Nie istnieją wiarygodne dane odnośnie liczby zabitych rebeliantów – ocenia się, że zabito ich ok. 50 000.

Największym zagrożeniem w Iraku, zarówno dla cywili, jak i żołnierzy są samobójcze ataki bombowe. Duże straty wśród żołnierzy powodują również ataki za pomocą granatników przeciwpancernych, snajperzy oraz miny przeciwpancerne.

Afganistan[edytuj]

Również w tej wojnie najwięcej poległo Amerykanów – 343, poza nimi największe straty ponieśli Kanadyjczycy i Brytyjczycy – odpowiednio 42 i 40 zabitych. Pozostałe 71 ofiar stanowią żołnierze z pozostałych krajów wchodzących w skład sił ISAF. Nie zostały opublikowane żadne wiarygodne dane dotyczące ofiar wśród cywilów. Ocenia się, że w tym roku zabito ponad 1000 Talibów.

W Afganistanie rozgorzały w tym roku najcięższe walki od początku wojny. Siły ISAF poniosły najcięższe dotychczas straty. Obecny rok jest pierwszym, w którym Amerykanie stracili mniej żołnierzy niż pozostałe kraje ISAF – odpowiednio 84 i 87. Afgańscy rebelianci używają broni lekkiej i granatników przeciwpancernych, poruszają się szybkimi samochodami terenowymi oraz motocyklami. Korzystając z górzystego terenu są w stanie zadawać ciężkie straty siłom koalicji, sami ponosząc relatywnie małe straty. W miastach coraz większym zagrożeniem jest narastająca fala zamachów samobójczych.

Zobacz również[edytuj]

  • icasualties.org – serwis na bieżąco informujący o stratach sił koalicji w Iraku i Afganistanie
  • iraqbodycount.org – serwis informujący o udokumentowanych startach wśród ludności cywilnej w Iraku

Źródła[edytuj]