2006-09-27: Rejestracja domen dla komórek rozpoczęta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 27 września 2006

Od 26 września każdy może zarejestrować swój adres internetowy z nową domeną internetową .mobi (dotmobi). Są to pierwsze litery angielskiego wyrazu mobile oznaczającego sieć komórkową. Organizacja odpowiedzialna za przyznawanie i rejestrację domen internetowych, Mobile Top Level Domain (MTLD) spodziewa się "lawinowego zainteresowania". W ciągu roku zarejestrowanych ma zostać co najmniej 200 tysięcy nowych witryn po cenie około 25 dolarów.

Domena .MOBI to domena internetowa najwyższego poziomu (TLD), której celem jest zrewolucjonizowanie korzystania z Internetu na urządzeniach przenośnych. Dostępna od maja 2005 roku domena .MOBI dba o to, żeby treści Internetu były prezentowane do możliwości wspomnianych urządzeń. Dzięki nowemu rodzajowi domen, o nazwach z końcówką .mobi użytkownicy Internetu będą mieli możliwość rozpoznawania witryn internetowych zaprojektowanych specjalnie dla telefonów komórkowych i urządzeń przenośnych.

Pierwsze witryny przeznaczone przede wszystkim dla urządzeń przenośnych są dostosowane do małych wyświetlaczy tych urządzeń i ich niskich przepustowości.

Nowa domena została zaakceptowana przez Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), co jest efektem działań grupy operatorów sieci telefonii komórkowych i producentów telefonów, takich jak Hutchison 3, Ericsson, Nokia, Samsung czy też Microsoft. Liczą oni na to, że zachęcą projektantów witryn do większego wykorzystywania możliwości telefonów komórkowych, co w konsekwencji wpłynie na popularność urządzeń najnowszej generacji. Grupa producentów, zabiegająca o domenę .mobi zapowiada, że pomoże operatorom regionalnym w zbudowaniu infrastruktury niezbędnej przy wzmożonej obsłudze połączeń internetowych.

Domena jest przeznaczona dla wszystkich, którzy chcieliby swoje strony internetowe udostępniać także w telefonach komórkowych oraz urządzeniach przenośnych np. BlackBerry.

Zainteresowani nabyciem witryn .mobi będą musieli przystosować swoje strony internetowe do wyświetlaczy telefonów komórkowych.

Przyrostek .mobi powinien wyeliminować problemy związane z surfowaniem po witrynach .com, wywoływane przez grafikę i zawartość multimedialną. Stron typu dot-com nie da się bezpośrednio przenieść na telefon komórkowy lub urządzenie przenośne.

Standardy zapewnią kompatybilność zawartości stron, łatwą komunikację i zgodność urządzeń. Eliminują ramki i wymagają od twórców stron kodu XHTML, czyli standardu, który obsługuje większość przeglądarek mobilnych.

Tymczasem Google, Microsoft, GSM World, Nokia, Ericsson, Samsung, T-Mobile, Telefonica, Telecom Italia Mobil, 3 Mobile i Vodafone już zainwestowały w nowe witryny.

Strony internetowe nie wymagają adresu .mobi, aby przyjąć bezprzewodowych użytkowników. Wiele z nich, np. Yahoo! i Amazon.com, mają już strony zaprojektowane dla telefonów komórkowych. Ale standardy przyrostka .mobi sprawią, że technologia stanie się dostępna dla wszystkich.

Wcześniej już swoje domeny zarejestrowali m.in. Google (google.mobi), Yahoo! (yahoo.mobi), 20th Century Fox (m.in. 20txcenturyfox.mobi), Nokia (nokia.mobi). Microsoft zarejestrował ok. 200 domen (m.in. msn.mobi, msnlive.mobi, xboxlive.mobi). Nie został jednak liderem, gdyż dużo większą liczbę zarejestrował Procter & Gamble - firma wykupiła ok. 500 domen.

Cena domeny .mobi wynosi 140 USD rocznie, jeżeli zawiera nazwę handlową. W pozostałych przypadkach trzeba będzie zapłacić 45 USD rocznie.

Wcześniej domeny .mobi mogły zarejestrować firmy o znanej na całym świecie marce. Obecnie rozpoczęła się rejestracja dla wszystkich.

Czytaj także w Wikinews[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]