2006-09-23: Allianz: Spółka europejska spodziewana w październiku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 23 września 2006
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
spółki europejskiej

Po kilku miesiącach negocjacji firma ubezpieczeniowa Allianz zawarła z przedstawicielami pracowników porozumienie w sprawie kształtu reprezentacji pracowniczej w przyszłej spółce europejskiej, którą koncern chce utworzyć w wyniku fuzji z włoską spółką-córką Riunione Adriatica di Sicurta (RAS).

Porozumienie przewiduje dla przyszłej spółki utworzenie rady zakładowej, w której zasiadać będzie 37 przedstawicieli pracowników z 24 krajów, w tym 10 z Niemiec i po trzech z Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii. Liczby te mają odpowiadać zasadniczo stosunkowi liczby pracowników zatrudnionych w grupie Allianz w poszczególnych krajach. Porozumienie szczegółowo reguluje kompetencje rady. Ma ona mieć prawo do informacji i wysłuchania w sprawach transgranicznych. Będzie mogła też podejmować inicjatywę w sprawach transgranicznej ochrony zdrowia i pracy, równości, ochrony danych osobowych oraz doskonalenia kwalifikacji i nauki zawodu.

Dla przedstawicieli pracowników zarezerwowano również połowę miejsc w zmniejszonej z 20 do 12 członków radzie nadzorczej. Czterech z nich będzie pochodzić z Niemiec, a po jednym z Francji i Wielkiej Brytanii. Przewodniczącym gremium ma pozostać Henning Schulte-Noelle.

Z zawarciem porozumienia Allianz pokonał jedną z ostatnich przeszkód na drodze do zmiany formy prawnej ze spółki akcyjnej na spółkę europejską. Wpisanie nowej spółki do rejestru handlowego zaplanowano na połowę października. W ten sposób zostanie sfinalizowana transakcja zapowiedziana we wrześniu ubiegłego roku.

Przez przekształcenie przedsiębiorstwa i równoczesne przejęcie spółki-córki Allianz chce osiągnąć uproszczenie własnych struktur. Dzięki temu wiele spółek-córek zarządzanych do tej pory wspólnie z RAS może być podporządkowanych bezpośrednio jednemu przedsiębiorstwu Allianz SE.

Źródła[edytuj | edytuj kod]