Przejdź do zawartości

2006-09-21: Prom Atlantis bezpiecznie wylądował na Florydzie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 21 września 2006
Lądowanie promu Atlantis

Amerykański prom kosmiczny Atlantis z sześcioosobową załogą wrócił bezpiecznie na ziemię. Wahadłowiec wylądował w bazie lotów kosmicznych im. Kennedy'ego na Przylądku Canaveral we Florydzie. Zgodnie z planem o godzinie 12:21 czasu polskiego (6:21 czasu miejscowego). Sukcesem zakończyła się druga od roku, a trzecia od katastrofy promu Columbii w 2003 roku, kosmiczna misja wahadłowca Atlantis STS-115.

Celem misji było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zestawu baterii słonecznych ważących blisko 16 ton. Głównym zadaniem misji było zainstalowanie ich na ISS. Start wahadłowca z Przylądka Canaveral na Florydzie, który miał wyruszyć na orbitę 27 sierpnia, czterokrotnie odkładano, najpierw z powodu złej pogody, a później z przyczyn technicznych.

W czasie pobytu na stacji kosmicznej astronauci trzykrotnie wychodzili w otwartą przestrzeń kosmiczną.

Sukces obecnej misji STS-115 promu Atlantis daje szanse na przedłużenie użytkowania wahadłowców do roku 2010 i kontynuowanie Programu lotów wahadłowców kosmicznych. Orbitalne loty promów kosmicznych zainaugurował w 1981 roku prom Columbia. Po utracie Challengera w 1986 roku i Columbii 17 lat później NASA dysponuje jeszcze trzema wahadłowcami: Atlantis, Discovery i Endeavour. Wahadłowce pozwalają na wyniesienie na orbitę kosmiczną kilkuosobowej załogi oraz 20 ton ładunku.

Czytaj także w Wikinews[edytuj | edytuj kod]

Źródło[edytuj | edytuj kod]