Przejdź do zawartości

2006-09-17: Protesty przeciw ludobójstwu w Darfurze

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 17 września 2006

W Londynie, Nowym Jorku oraz kilkudziesięciu innych miastach na całym świecie, od San Francisco po Singapur, odbywają się marsze przeciwko przemocy w sudańskim Darfurze. Demonstranci domagają się zaprzestania ludobójstwa oraz zgody rządu Sudanu na rozmieszczenie wojsk ONZ w Darfurze. Oprócz demonstracji organizacje należące do koalicji „Save Darfur” organizują wykłady, wystawy oraz pokazy filmów dokumentujących sytuacje w Darfurze.

Główna demonstracja odbyła się w Londynie, gdzie duchowni chrześcijańscy, muzułmańscy oraz żydowscy modlili się przed rezydencją premiera Blaira. Jednocześnie demonstrowano przed ambasadą Sudanu. Premier Wielkiej Brytanii wystosował oświadczenie w którym wzywał liderów Unii Europejskiej do zwiększenia nacisków na rząd Sudanu.

W konflikcie w Darfurze zginęło ok. 200 tys. ludzi, a ok. 2 mln zostało uchodźcami. Po krwawo stłumionej rebelii chrześcijan z Darfuru w 2003 r. bojówki arabskich Dżandżawidów wspierane przez rząd Sudanu oraz wojsko systematycznie mordują czarnoskórych chrześcijan z południa. W Sudanie są rozmieszczone 7-tysięczne siły pokojowe Unii Afrykańskiej, których mandat kończy się 30 września tego roku.

Mimo rezolucji ONZ o wysłaniu do Darfuru 20-tysięcznych sił pokojowych, rząd Sudanu odmawia wpuszczenia ich na swoje terytorium i twierdzi, że interwencja ONZ spotka się z oporem zbrojnym. W sobotę w Chartumie, stolicy Sudanu, odbył się przemarsz 1000 zwolenników prorządowej milicji, w którym grożono śmiercią „wszelkim niezaproszonym gościom z ONZ”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]