2006-09-16: Koalicja zgrzyta coraz głośniej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 16 września 2006

Wicepremier Andrzej Lepper mówi "nie" zwiększeniu polskiego zaangażowania w Afganistanie i przyszłorocznej ustawie budżetowej.

"My jako Samoobrona pacyfistami nie jesteśmy, ale nie muszą nasi żołnierze niewinnie ginąć tam, gdzie nie trzeba" - powiedział podczas konferencji prasowej w Poznaniu wicepremier Andrzej Lepper. Decyzja ministra obrony Radosława Sikorskiego o zwiększeniu polskiego zaangażowania w Afganistanie, w lutym przyszłego roku, o 1000 polskich żołnierzy spotkała się z szeroką krytyką, również koalicjantów rządu premiera Kaczyńskiego. Obecnie w tym kraju misję pełni 100 polskich żołnierzy. Natomiast Andrzej Lepper zapowiedział, że jego partia w najbliższych dniach zdecyduje o złożeniu dwóch uchwał przeciwnych wysłaniu do Afganistanu 1000 żołnierzy oraz przeciwko przedłużeniu pobytu polskiego kontyngentu w Iraku.

Ta rozbieżność poglądów to nie jedyny problem koalicji. Andrzej Lepper oświadczył również, że Samoobrona nie poprze projektu przyszłorocznego budżetu. Według jego partii, budżet przygotowywany przez ministra finansów Stanisława Kluzę jest nie do przyjęcia. "My go nie poprzemy, ale przecież w Sejmie jest sześć partii, a nie trzy koalicyjne i różne układy w tym Sejmie mogą być" - dodał. Na konferencji prasowej w Poznaniu wicepremier oświadczył też, iż jego zdaniem budżet będzie "argumentem, który spowoduje, że będą przyspieszone wybory".

Źródła[edytuj | edytuj kod]