Przejdź do zawartości

2006-09-13: Podsumowanie Tour de Pologne 2006

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 13 września 2006
Peleton na ulicach Torunia
Peleton na ulicach Torunia

63. Tour de Pologne odbył się w dniach 4-10 września 2006. Podczas tygodnia kolarze z 23. drużyn pokonali 1221,5 km. W Warszawie na starcie stawiło się 184 kolarzy, na metę do Karpacza dojechało tylko 82. Na trasie znajdowały się 4 etapu płaskie oraz 3 górskie. Cały wyścig wygrał niemec z grupy Gerolsteiner Stefan Schumacher.

Wyniki:

Stefan Schumacher
Stefan Schumacher

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Podczas 7. etapów koszulka lidera zmieniała właściciela pięć razy, zakładali ją: Max Van Hesewijk, Wouter Weylandt, Fabrizio Guidi, Daniele Bennati, a na szóstym etapie założył ją Stefan Schumacher, który zachował koszulkę do końca wyścigu. Schumacher miał 18 sekund przewagi nad drugim w klasyfikacji Cadelem Evansem.

Zielona koszulka najlepszego górala miała pięciu właścicieli. Pierwszym z nich był Fabrizio Guidi, który jako drugi przekroczył linię mety pierwszego etapu. Na drugim etapie byliśmy świadkami ucieczki, podczas której Sven Krauss wygrał 5 premii górskich III kategorii i został nowym liderem klasyfikacji górskiej. Krauss zachował zieloną koszulkę przez kolejne trzy etapy. Podczas 5. etapu liderem klasyfikacji górskiej został jeden z dwójki uciekinierów Aron Olsen. Podczas sobotniego etapu na premiach górskich najlepszy był Joost Posthuma, który został kolejnym liderem tej klasyfikacji. Podczas ostatniego etapu na czele wyścigu znalazł się Bartosz Huzarski, który wygrał cztery górskie premie I kategorii w tym jedną specjalną im. Joachima Halupczoka, która była punktowana podwójnie i to właśnie Huzarski został zwycięzcą klasyfikacji górskiej.

Podczas wyścigu czerwona koszulka ani razu nie zmieniła właściciela. W klasyfikacji najaktywniejszych od pierwszego etapu liderował Marcin Osiński. Zawodnik grupy Intel-Action podczas samotnej ucieczki wygrał wszystkie premie lotne na 1. etapie oraz dwie premie na 3. etapie, dało mu to 15 punktów co pozwoliło wygrać klasyfikację najaktywniejszych.

Posiadacze koszulek po poszczególnych etapach[edytuj | edytuj kod]

Etapy Lidera Górska Aktywnych Punktowa Drużynowa
Etap 1 Max van Heeswijk Fabrizio Guidi Marcin Osiński Max van Heeswijk Discovery Channel
Etap 2 Wouter Weylandt Sven Krauss Wouter Weylandt
Etap 3 Fabrizio Guidi
Etap 4 Daniele Bennati
Etap 5 Aaron Olsen Cofidis
Etap 6 Stefan Schumacher Joost Posthuma Crédit Agricole
Etap 7 Bartosz Huzarski

Źródła[edytuj | edytuj kod]