2006-09-11: Kielce: Odsłonięcie pomnika Homo Homini

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 11 września 2006
Złożenie pierwszych zniczy

11 września w Kielcach odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Homo Homini w 5. rocznicę zamachów na World Trade Center w Nowym Jorku. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele ambasad USA, Izraela, Federacji Rosyjskiej, Hiszpanii, Indii oraz Indonezji, reprezentujący Radę Ministrów Przemysław Gosiewski, prezydent miasta Wojciech Lubawski, wojewoda Grzegorz Banaś i duchowieństwo.

Na pomnik składają się dwie wieże przecięte samolotami, symbolizujące zarówno wieżowce, jak i cyfry liczby "11". Na pierwszej wieży umieszczono napis "Homo Homini" (łac. człowiek człowiekowi), na drugiej - nazwy sześciu miast zaatakowanych przez terrorystów. Monument ustawiony naprzeciwko kieleckiego cmentarza przy ul. Ściegiennego zaprojektował znany polski rzeźbiarz, Adam Myjak.

Na początku uroczystości dwoje wychowanków Szkoły Podstawowej nr 5 odsłoniło pomnik poprzez przecięcie biało-czerwonej wstęgi. Następnie odczytano przemówienia George'a Busha, Condoleezzy Rice, Wojciecha Lubawskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego. Główną częścią obchodów rocznicowych było zapalenie przez uczniów kieleckich szkół ponad 2700 zniczy z nazwiskami ofiar zamachu. Warto wspomnieć, że pomnik Homo Homini jest unikalny na skalę europejską, jak dotąd tylko w Kielcach zdecydowano się uczcić w ten sposób pamięć ludzi zabitych 11 września przez terrorystów.