2006-09-02: SMART-1 jutro uderzy w Księżyc

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 2 września 2006

Jutro w niedzielę 3 września 2006 wcześnie rano o godzinie 7:41 CEST nastąpi planowane zderzenie z powierzchnią Księżyca europejskiej sondy SMART-1. Tym samym po 3 latach zakończona zostanie misja sztucznego satelity Księżyca efektownym kontrolowanym uderzeniem w powierzchnię naszego Księżyca. Szacuje się, że sonda uderzy w Księżyc w miejscu o współrzędnych księżycowych 36.44ºS 46.25ºW w rejonie Jeziora Doskonałości (Lacus Excellentiae).

Sonda SMART-1 została wyniesiona na orbitę okołoziemską przez rakietę Ariane 5. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Sonda o wysokości i szerokości 1 metra waży zaledwie 366 kilogramów.

Mimo że odległość dzieląca Księżyc i Ziemię to tylko 385 000 km, sonda przebyła ponad 100 milionów kilometrów i zużyła tylko 60 litrów paliwa. Została przechwycona przez siły grawitacji Księżyca w listopadzie 2004 r. W marcu 2005 r. rozpoczęła się naukowa cześć misji. Sonda okrąża Księżyc po orbicie eliptycznej biegnącej nad biegunami. Przez ten czas sonda tworzyła dokładne mapy Księżyca i poszukiwała złóż naturalnych na srebrnym globie dzięki zamontowanej kamerze AMIE. Jej odkrycia wskazują na wspólne pochodzenie Ziemi i Księżyca.

Sonda napędzana jest za pomocą silnika jonowego. Jego działanie polega na wytwarzaniu ciągłego strumienia jonów. Silnik może działać przez bardzo długi czas, co rekompensuje jego niewielki ciąg. Wartość przyspieszenia sondy wynosiło tylko 0,2 mm/s². Sonda poruszała się po spirali. Zbliżając się do swojego celu, wykorzystywała siły grawitacyjne Księżyca, aby znaleźć się na jego orbicie.

Po 16 miesiącach zbierania danych misja zakończy się obniżeniem orbity, co zakończy się kontrolowanym uderzeniem w powierzchnię Księżyca.

Z powodu niewielkiej prędkości względnej, 2 km/s (7200 km/h) SMART-1 utworzy krater o średnicy ok. 3-10 m - nie większy niż utworzyłby jednokilogramowy meteoryt, uderzający w i tak już podziurawioną powierzchnię Księżyca.

Źródła[edytuj | edytuj kod]