Przejdź do zawartości

2006-09-02: Reaktywacja linii kolejowej do Kalisza Pomorskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 2 września 2006

Po dwóch latach od zamknięcia ponownie zostanie przywrócona linia kolejowa do Kalisza Pomorskiego. Linia będzie obsługiwana szynobusami. Pociąg będzie kursował 3 razy na dobę w obydwie strony - dwukrotnie ze/do Stargardu Szczecińskiego i raz z/do dworca głównego w Szczecinie. Pierwszy przejazd odbył się 1 września wieczorem ze Stargardu, pozostałe połączenia będą obowiązywały od następnego dnia. Na linii będzie czynnych 14 stacji.

Cała linia Stargard Szczeciński- Piła Główna została zbudowana etapami w latach 1881-1895. Po raz pierwszy zamknięto ją w czerwcu 2000 r. Jednak już po roku na odcinku od Stargardu do Kalisza Pomorskiego przywrócono ruch. Taki stan trwał do grudnia 2003 r., by miesiąc później ponownie otworzyć linię. Ostatni pociąg pasażerski przejechał po tej trasie 30 czerwca 2004 r. Tym razem Zachodniopomorski Zakład Przewozów Regionalnych w Szczecinie zdecydował się na wydłużenie trasy do stacji Kalisz Pomorski Miasto położonej bliżej centrum. Ostatni pociąg pasażerski przez tą stację (położonej na linii do Złocieńca) przejechał w 1996 r.

To już druga linia kolejowa w województwie zachodniopomorskim przywrócona po latach, od roku czynna jest linia do Darłowa.

Stacje na linii: Stargard Szczeciński, Ulikowo, Pęzino, Barzkowice, Sulino, Tarnowo Pomorskie, Ognica, Sokoliniec, Recz Pomorski, Żółwino, Prostynia, Cybowo, Kalisz Pomorski i Kalisz Pomorski Miasto.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa zachodniopomorskiego
Wikinews
Wikinews
Zachodniopomorskie
Zachodniopomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie zachodniopomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Szczecina, Koszalina, Stargardu, Kołobrzegu, Świnoujścia
pozostałych miejscowości


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]