2006-08-30: Kolarstwo: Spór o to, która z polskich drużyn jest najlepsza

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 30 sierpnia 2006

Od pewnego czasu kibice zastanawiają się, która polska ekipa jest najsilniejsza – Intel-Action czy Knauf Team? A może pozostający w cieniu DHL-Author? Emocje dodatkowo podsycają powołania do kadry na mistrzostwa świata.

"Ciągle słyszę, że najlepszy w Polsce jest Intel-Action. W porządku, niech przyjadą na jakiś wyścig i to pokażą" – powiedział podczas wyścigu Mazovia Tour szef grupy Knauf Team Andrzej Domin, rzucając rękawicę. Pierwszą poważną konfrontacją miał być Małopolski Wyścig Górski.

Jednak nie ma go w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Kolarskiej i przedstawiciele obydwu ekip twierdzili, że nie traktują go prestiżowo. Ostatecznie wygrał Marek Rutkiewicz z Intel-Action, ale już po pierwszym etapie wycofali się najlepsi kolarze Knaufa. Okazją do kolejnej konfrontacji były dwa klasyki – Puchar Uzdrowisk Karpackich i memoriał Henryka Łasaka. W obu górą byli... Czesi i ich ekipy. W tym pierwszym wyścigu jednak na trzecim miejscu przyjechał Mariusz Witecki z Intela. W memoriale, nieco bardziej prestiżowym, bo otrzymał od UCI pierwszą kategorię, na drugim stopniu podium stanął Marcin Sapa z Knaufa. Podczas „Cudu nad Wisłą” obie ekipy pogodził Marcin Gębka z DHL, ale za nim Krzysztof Jeżowski (Knauf) pokonał na ostatnich metrach Dariusza Rudnickiego (Intel). Potem już górą był Knauf. Marcin Sapa zapewnił sobie triumf w Pro Lidze na dwa wyścigi przed końcem. Jego kolega z zespołu Tomasz Lisowicz po zwycięstwie w wyścigu Szlakiem Wojsk Majora Hubala awansował na czwarte miejsce klasyfikacji generalnej Pro Ligi. Pierwsze trzy też zajmują jego koledzy z zespołu.

W klasyfikacji kontynentalnej UCI, najlepszym z Polaków jest Marcin Sapa (Knauf Team), który zajmuje 16. pozycję. Na 19. pozycji znajduje się kolega klubowy Sapy Tomasz Kiendyś, tuż za Kiendysiem znalazł się polski zawodnik włoskiej grupy Miche Sylwester Szmyd. Kolejny Polak to na 41. pozycji Krzysztof Jeżowski z Knauf Teamu, kolejni to 63. Robert Radosz (DHL), 89. Wojciech Pawlak (Knauf), 97. Marek Wesoły (CCC. Najlepszy zawodnik Intel-Action znajduje się dopiero na 104. pozycji rankingu kontynentalnego UCI i jest to Mariusz Witecki.

Grupę Intel-Action zobaczymy już niedługo w wyścigu Tour de Pologne, jest to jedyna polska grupa, która otrzymała prawo startu w tym wyścigu. Grupa Knauf Team nie mogła otrzymać "dzikiej karty" ponieważ jeździ w kategorii UCI Continental Teams, a w wyścigach należących do cylku ProTour mogą brać udział wyłącznie grupy ProTeams oraz posiadacze dzikich kart z grupy UCI Professional Continental Teams.

Źródła[edytuj | edytuj kod]