Przejdź do zawartości

2006-08-27: Start Atlantisa przełożony

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 27 sierpnia 2006
Emblemat misji STS-115
Emblemat misji STS-115
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
misji STS-115

NASA ogłosiła, że start wahadłowca Atlantis został odroczony o 24 godziny z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Start planowany był na 27 sierpnia na godzinę 21:30 czasu polskiego. Prom miał wyruszyć z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie.

Dean Acosta, rzecznik NASA, powiedział, że personel lotu chce sprawdzić, czy w wyniku piątkowego uderzenia pioruna w platformę startową nie zostały wyrządzone żadne szkody.

Zadaniem załogi wahadłowca jest dostarczenie dodatkowych baterii na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Podczas misji astronauci zamontują na stacji drugi (z czterech docelowych) paneli baterii słonecznych. Dzięki temu będzie ona gotowa na przyjęcie i zasilanie prądem kolejnych modułów, w tym europejskiego i japońskiego, które już czekają na transport na orbitę. Jedenastodniowa misja STS-115 ma być pierwszą z 16, podczas których do 2010 r. zakończona zostanie budowa Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po ukończeniu stacji wahadłowce zostaną wycofane z użytku. W 2014 r. zastąpią je pojazdy Orion, którymi NASA chce też polecieć na Księżyc i Marsa.

Lot wahadłowca Atlantis będzie trzecią misją promu kosmicznego po katastrofie Columbii w 2003 r. W pierwsze dwie misje testowe poleciał Discovery.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]