Przejdź do zawartości

2006-08-17: Indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia bada możliwe zarażenie wirusem H5N1 przez kontakt z zarażonym człowiekiem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 17 sierpnia 2006

Indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia podejrzewa, że dziewięcioletnia dziewczynka zmarła z powodu groźnej odmiany wirusa ptasiej grypy H5N1 została zarażona przez kontakt z zarażonym człowiekiem. Ministerstwo już powołało zespół ekspertów mających sprawdzić, czy istnieje taka możliwość zakażenia.

"Testy okazały się pozytywne. Dziewczynka zmarła na ptasią grypę. Zespół rozpoczął dziś rano badania nad tym, czy istnieje ryzyko zarażenia przez kontakt z drugim człowiekiem" powiedział naukowiec z Centrum Informacji nt. Ptasiej Grypy (Bird Flu Information Center).

Ai Siti Amanah żyjąca w Garut na zachodniej Jawie umarła 15 sierpnia, zanim można było ustalić, czy była nosicielką śmiercionośnego wirusa. W szpitalu przebywała tylko jeden dzień.

Podejrzewa się, że dziewczynka miała kontakt z siedemnastoletnim mężczyzną, Umarem Aupem, z tego samego miasta, który jest zarażony wirusem ptasiej grypy. Ministerstwo Zdrowia mówi, że ten przebywa w lokalnym szpitalu. U niego chorobę zdiagnozowano 12 sierpnia. Inny chłopiec, imieniem Misbah, lat 20, kuzyn Aupa umarł na początku sierpnia, lecz nie sprawdzono, czy on też był zarażony wirusem.

Indonezyjski Minister Zdrowia oświadczył, że będą wykonane co najmniej dwa testy mające potwierdzić źródło oraz rodzaj wirusa.

Trzy miesiące temu siedmiu członków jednej rodziny umarło poprzez kontakt z zakażoną osobą.

Do tej pory w Indonezji ofiarami śmiertelnego wirusa zostało 46 osób.

Źródła[edytuj | edytuj kod]