Przejdź do zawartości

2006-08-12: Rezolucja w sprawie konfliktu izraelsko-libańskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 12 sierpnia 2006

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję nr 1701 wzywającą Izrael i Liban (w tym Hezbollah) do natychmiastowego zaprzestania walk. Dokument zapowiada również wprowadzenie do południowego Libanu 15 tys. żołnierzy sił międzynarodowych.

Dekret Organizacji Narodów Zjednoczonych został przyjęty z powodu decyzji rządu Izraela o zwiększeniu obszaru działań w Libanie. Źródła mówią, że izraelski premier Ehud Olmert rozpocznie dyskusję nad rezolucją w sobotę. Daniel Ayalon, ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych, powiedział, że rząd izraelski prawdopodobnie przyjmie rezolucję.

Hezbollah nie odpowiedział jeszcze na pismo ONZ. Libańska Rada Ministrów zbierze się w niedzielę w celu omówienia rezolucji.

Liderzy Libanu z radością powitali uchwałę ONZ, której przyjęcie opóźnione zostało o prawie tydzień ze względu na złe sformułowania zawarte w tekście.

Rezolucja wzywa Hezbollah do zakończenia ataków na Izrael, natomiast sam Izrael ma zakończyć operacje wojskowe w Libanie. Zwiększy się również ilość żołnierzy sił międzynarodowych, United Nations Interim Force (UNIFIL), z 2 000 do maksymalnie 15 000. Tekst rezolucji w rozdziale 6 mówi: "Działanie pomocnicze lub na żądanie rządu Libanu mające na celu odzyskanie niepodległości terenów, upoważnia jednostki formacji UNIFIL do wykonania wszelkich niezbędnych czynności i zwalnia je z odpowiedzialności po to, aby upewnić się, czy obszar działań nie jest wykorzystany przez cywilów"

Amerykańska Sekretarz Stanu, Condoleezza Rice, odpowiadając na piątkowy wywiad CNN z Wolfem Blitzerem na temat różnic pomiędzy rezolucją a aktualnym mandatem UNIFIL-u w Libanie, powiedziała:

Więc siły te trzymały duże możliwości obronne. Lecz nigdzie nie jest powiedziane, że siły te mają rozbrajać żołnierzy Hezbollahu. To musi być wykonane przez Liban.

Izrael ma wycofać swoje wojska z południowego Libanu do czasu przybycia wojsk międzynarodowych. Rezolucja nie mówi nic o planach rozbrojenia Hezbollahu i ustaleniu granicy izraelsko-libańskiej.

ONZ wezwało również Hezbollah do niezwłocznego wydania dwóch izraelskich żołnierzy porwanych 12 lipca, przyspieszając tym samym wybuch konfliktu.

123 Izraelczyków, w tym 40 cywilów, i 861 Libańczyków, w większości cywilów zostało zabitych w ciągu trzydziestojednodniowej wojny.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]