2006-08-05: Trzy szwedzkie reaktory jądrowe wyłączone ze względów bezpieczeństwa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 sierpnia 2006

Trzy z dziesięciu szwedzkich reaktorów jądrowych zostały wyłączone ze względów bezpieczeństwa. Przyczyną wstrzymania pracy reaktorów była awaria systemów chłodzących do której doszło w zeszłym tygodniu w elektrowni jądrowej Forsmark. Od momentu awarii reaktor jest nieczynny. Po tym wypadku szwedzki inspektorat energii jądrowej (SKI) zażądał od wszystkich elektrowni jądrowych zapewnienia, że podobna awaria nie wydarzy się. W środę dwa kolejne reaktory w Oskarshamn zostały wyłączone po tym jak ich operator stwierdził, że nie może zagwarantować bezpieczeństwa pracy reaktorów.

Zeszłotygodniowy incydent w elektrowni Forsmark został spowodowany przez awarię układu odpowiedzialnego za zasilanie systemu chłodzącego. Dwa z czterech zapasowych generatorów nie uruchomiły się, jednak pozostałe dwa pracowały i zaopatrzyły system w wymaganą ilość energii.

Rzecznik SKI, Anders Bredfell, zaprzeczył jakoby istniało jakiekolwiek niebezpieczeństwo stopienia rdzenia reaktora, jednocześnie zaznaczył, że w elektrowni istnieje zapasowa turbina gazowa służąca do awaryjnego zasilania systemu chłodzącego.

W rozmowie z BBC News rzecznik SKI powiedział, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) została poinformowana o wypadku zgodnie z wymaganiami, oraz że incydent został sklasyfikowany jako "2" w siedmiostopniowej skali używanej przez MAEA do ustalania dotkliwości wypadków.

Na czas zaplanowanych prac konserwacyjnych wyłączone zostały kolejne dwa reaktory, w Forsmark oraz w elektrowni jądrowej Ringhals.

Greenpeace wezwał rząd Szwecji do wyłączenia wszystkich reaktorów w celu dokładnego sprawdzenia czy nie istnieje ryzyko kolejnej awarii. Szwedzka Partia Zielonych wezwała do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie wypadku. Na mocy decyzji podjętej w referendum w 1980 roku, wszystkie elektrownie jądrowe na terenie Szwecji mają zostać zamknięte do 2010 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]