2006-08-05: Próbka B testu antydopingowego Floyda Landisa dała wynik pozytywny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 sierpnia 2006
Floyd Landis

Próbka B testu antydopingowego zwycięzcy Tour de France Amerykanina Floyda Landisa dała wynik pozytywny - poinformowała Międzynarodowa Unia Kolarska.

Kapitan Phonaku na Tour de France został poddany testowi 20 lipca po zwycięstwie na 17. etapie. Pozytywny wynik próbki A został podany do informacji światu 27 lipca. Ilość testosteronu wyniósł 11:1 w stosunku do epitestosteronu. Dopuszczalna granica to 4:1.

30-letniemu zawodnikowi grozi dwuletnia dyskwalifikacja oraz wykluczenie z Touru na cztery lata. Próbka B została otworzona w czwartek w obecności Landisa, jego adwokata oraz przedstawicieli amerykańskiej organizacji do spraw walki z dopingiem (USADA) i UCI.

Pozytywny wynik próbki B zadecydował o tym, że Amerykanin w trybie natychmiastowym zostaje zwolniony z zespołu Phonak. Oświadczenie Phonak-Team w tej sprawie brzmi: Phonak-Team dowiedział się dzisiaj od Międzynarodowej Unii Kolarskiej, że wynik próbki B dla jej kapitana Floyda Landisa był pozytywny. Landis bezzwłocznie zostaje zwolniony, ponieważ naruszył wewnętrzny kodeks etyki zespołu. Amerykanin może się od tej decyzji odwołać. To jest jednakże jego prywatna sprawa i nie ma ona już nic wspólnego z Phonakiem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]