Przejdź do zawartości

2006-07-23: Microsoft potwierdza produkcję rywala iPoda

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 23 lipca 2006
Logo Zune zaprezentowane przez Microsoft
Logo Zune zaprezentowane przez Microsoft

20 lipca, w wywiadzie dla magazynu Billboard, korporacja Microsoft potwierdziła istnienie przenośnego odtwarzacza multimedialnego Microsoft Zune.

Odtwarzacz opisywany jest jako rozwiązanie Microsoftu na dominację iPoda firmy Apple na rynku przenośnych odtwarzaczy. Głównym powodem ma być zintegrowanie Zune z programem Windows Media Player 11. Mówi się, że iPod zdobył taką popularność dzięki temu, że jest "połączony" z programem iTunes i sklepem muzycznym iTunes Music Store. Apple wie, że sukces na rynku odtwarzaczy nie zależy jedynie od dobrego sprzętu, lecz również od dobrego oprogramowania. Integracja obydwóch jest tak ważna, jak ich istnienie. Microsoft dopiero teraz nadrabia straty za rywalem. Do maja tego roku nie miał on ani urządzenia, ani programu, który mógłby stać się integralną jego częścią przy kupowaniu muzyki przez sklep muzyczny.

Logo certyfikatu PlaysForSure.

Teraz Microsoft wydał program Windows Media Player 11, który jest zintegrowany ze sklepem muzycznym URGE oraz potwierdził, że pracuje nad odtwarzaczem przenośnym. Jednocześnie firma wydała certyfikat PlaysForSure, którym odznaczane są urządzenia, które współpracują z systemem Microsoft Windows oraz obsługujące microsoftową wersję Digital Rights Management.

Jednak nie oznacza to, że już na tym etapie Microsoft nie ma problemów. MTV Networks, Inc., właściciel sklepu URGE, udostępnia sprzedaż piosenek jedynie osobom zamieszkałym w Stanach Zjednoczonych, a piosenki kupione w sklepie nie będą mogły zostać odtworzone na odtwarzaczach nieoznaczonych certyfikatem PlaysForSure, wliczając w to iPody.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]