Przejdź do zawartości

2006-07-17: Prom Discovery wylądował. Misja STS-121 zakończona

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 17 lipca 2006
Lądowanie promu Discovery

Amerykański prom kosmiczny Discovery z siedmioosobową załogą wrócił bezpiecznie na ziemię. Wahadłowiec wylądował w bazie lotów kosmicznych im. Kennedy'ego na Przylądku Canaveral we Florydzie. zgodnie z planem o godzinie 15:14 czasu polskiego (9:14 czasu miejscowego). Sukcesem zakończyła się pierwsza od roku, a druga od katastrofy promu Columbii w 2003 roku, kosmiczna misja wahadłowca Discovery STS-121.

Celem misji było dostarczenie żywności, zaopatrzenia i innych zapasów (wody, tlenu) oraz sprzętu technicznego dla stacji orbitalnej. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pozostał Niemiec Thomas Reiter, który przebywać tam będzie przez pół roku jako trzeci - obok Amerykanina Jeffreya Williamsa i Rosjanina Pawła Winogradowa - członek stałej załogi.

W czasie pobytu na stacji kosmicznej astronauci Piers Sellers i Michael Fossum trzykrotnie wychodzili w otwartą przestrzeń kosmiczną. Załoga Discovery spędziła prawie cały piątek na dokładnym badaniu stanu powłoki termicznej wahadłowca.

Sukces obecnej misji STS-121 promu Discovery daje szanse na przedłużenie użytkowania wahadłowców do roku 2010 i kontynuowanie Programu lotów wahadłowców kosmicznych. Orbitalne loty promów kosmicznych zainaugurował w 1981 roku prom Columbia. Po utracie Challengera w 1986 roku i Columbii 17 lat później NASA dysponuje jeszcze trzema wahadłowcami: Atlantis, Discovery i Endeavour. Wahadłowce pozwalają na wyniesienie na orbitę kosmiczną kilkuosobowej załogi oraz 20 ton ładunku.

Czytaj także w Wikinews

[edytuj | edytuj kod]

Źródło

[edytuj | edytuj kod]