2006-07-16: Nie zdali, ale świadectwo maturalne otrzymają

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 16 lipca 2006

Roman Giertych potwierdził prasowe doniesienia, że tegoroczni maturzyści, którzy nie zdali jednego z przedmiotów, a mieli w sumie średnią powyżej 30%, dostaną świadectwo dojrzałości. Minister edukacji, który przebywa w Zielonej Górze, podkreślił, że dotyczy to połowy osób, które nie zdały matury - blisko 40 tysięcy abiturientów.

Wicepremier Giertych uzasadniając decyzję wyjaśnił, że pierwsze roczniki zawsze płacą cenę za nowe rozwiązania i słabe wyniki tegorocznych matur są tego przykładem. Trzeba zrobić wszystko, aby maturzyści nie ponosili konsekwencji nowych rozwiązań - podkreślił wicepremier.

Giertych potwierdził też, że Ministerstwo Edukacji zamierza wprowadzić obowiązkową matematykę na maturze. Podkreślił, że przygotowaniem do tego będzie zmiana w systemie oceniania na egzaminie maturalnym.

Wicepremier Giertych wyjaśnił, że według koncepcji ministerstwa, świadectwo dojrzałości będą otrzymywały osoby, które zdadzą cztery z pięciu zdawanych egzaminów, przy osiągnięciu odpowiednio wysokiej liczby punktów.

Minister edukacji wyjaśnił, że ma to zapobiec sytuacji, w której połowa lub większość maturzystów nie zda matury. Taka zmiana umożliwi za 3 lub 4 lata wprowadzenie matematyki na maturze, która nawet dla osób o zainteresowaniach humanistycznych nie będzie przeszkodą dla zdania egzaminu dojrzałości.

Źródła[edytuj]