2006-07-11: Polskojęzyczna Wikipedia osiągnęła pułap ćwierć miliona artykułów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 11 lipca 2006
Logo polskiej Wikipedii

Polskojęzyczna Wikipedia, wolna internetowa encyklopedia, przekroczyła 11 lipca 2006 pułap dwustu pięćdziesięciu tysięcy haseł. Obecnie jest czwartą pod względem wielkości edycją Wikipedii. Przewodzi Wikipedia angielska z ponad milionem dwustu tysiącami haseł.

Ćwierćmilionowym artykułem okazała się kropla. Hasło ją opisujące zostało utworzone o 22:43 11 lipca 2006.

Polskojęzyczna Wikipedia została uruchomiona 26 września 2001 przez Pawła Jochyma oraz Krzysztofa Jasiutowicza, występujących pod pseudonimami Ptj i Kpjas. Twórcą Wikipedii może zostać każdy, kto tylko ma dostęp do Internetu – nie jest wymagana nawet rejestracja, wystarczy trochę wiedzy i chęć pomocy. Nazwa Wikipedia wywodzi się od hawajskiego słowa wiki, które oznacza w tym języku szybko. Szybkość aktualizacji, możliwych do wykonania przez każdego, jest jedną z głównych zalet Wikipedii.

Obecnie polskojęzyczna wersja Wikipedii jest największą pod względem liczby haseł encyklopedią napisaną w języku polskim, przed nową encyklopedią powszechną PWN z lat 2000-2005 (140 tys. haseł) oraz internetową encyklopedią WIEM (125 tys. haseł). Wiele tematów nadal czeka na opisanie, ulepszenie bądź rozszerzenie.

Treść Wikipedii udostępniana jest na licencji GNU Free Documentation License (licencja wolnej dokumentacji). Oznacza to, że treść może być kopiowana, rozpowszechniana i zmieniana bez wiedzy autora. Przy użyciu materiałów udostępnianych na licencji GFDL konieczne jest zamieszczenie wraz z pochodnym dziełem tekstu licencji i informacji o autorach oryginału - wszystkich lub gdy jest ich więcej niż pięciu, to pięciu autorów głównych.

Jedną z podstawowych zasad Wikipedii jest utrzymywanie w artykułach neutralnego punktu widzenia, dzięki któremu materiały pozbawione są komentarzy i poglądów autorów. W przypadku haseł o kontrowersyjnej treści prowadzona jest dyskusja nad kształtem hasła.

Siostrzane projekty polskiej Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

Oprócz encyklopedii polska społeczność Wiki pracuje również nad następującymi projektami (lista w kolejności powstawania):

Źródła[edytuj | edytuj kod]