2006-07-04: Start Discovery

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 4 lipca 2006
Start Discovery

Dziś o godzinie 18:37:55 UTC (20:37:55 czasu polskiego) prom Discovery wystartował z przylądku Canaveral na Florydzie.

Misja STS-121 jest 115. misją amerykańskiego programu lotów wahadłowców i 32. misją wahadłowca Discovery. Astronauci spędzą na orbicie blisko 12 dni, a jeden z nich, Thomas Reiter dołączy na najbliższe pół roku do załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Celem misji, poza transportem Reitera, jest dostarczenie zaopatrzenia, oraz wykonanie prób i testów procedur zwiazanych z zapewnieniem bezpieczeństwa promu, w szczególności próby naprawy poszycia wahadłowca na orbicie. W tym celu zaplanowano trzy wyjścia astronautów w otwartą przestrzeń kosmiczną (spacer kosmiczny).

Na zakończonej dwie godziny po starcie konferencji prasowej, szefowie NASA potwierdzili, że wstępna analiza nagrań wideo ze startu promu wskazuje, iż z zewnętrznego zbiornika wahadłowca odpadły prawdopodobnie kawałki izolacji. Zdarzenia te miały miejsce ok. 2 minuty 50 sekund (5 kawałków), oraz 4 minuty 45 sekund (1 kawałek) po starcie. Uderzenie w skrzydło Columbii podobnego kawałka pianki izolacyjnej było jdeną z przyczyn prowadzących do katastrofy tego promu w 2003 roku.

NASA twierdzi, że tym razem nie ma jednak powodów do niepokoju, ponieważ szczątki oddzielające się po 135 sekundzie lotu nie osiągają wystarczającej prędkości aby spowodować uszkodzenie promu.

Podczas lotu niemiecki astronauta Thomas Reiter był na bieżąco informowany o przebiegu trwającego wówczas półfinału Mistrzostw Świata w piłce nożnej Niemcy - Włochy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]