2006-06-17: Wikipedia w New York Times

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 17 czerwca 2006
Technika
N icon technology.png

W sobotę amerykański dziennik The New York Times opublikował artykuł "Zwiększająca się Wikipedia zmienia politykę każdy może edytować". Gazeta przygląda się bliżej zmianom w zasadach edycji haseł na Wikipedii i społeczności, która powstała wokół niej.

New York Times zwraca uwagę na to, że czasami społeczność postępuje wbrew zasadzie ogólnodostępnego edytowania artykułów. Przytacza listę stron zabezpieczonych przed edycją zwykłych użytkowników. Jimmy Wales, założyciel Wikipedii, stwierdza, że "blokowanie stron służy do kontroli jakości [haseł]". Wales komentuje, że na ponad 1,200,000 artykułów w angielskiej Wikipedia tylko 82 jest obecnie z zamkniętym dostępem, a 179 mają częściowe ograniczenie edycji. Często strony z częściowym ograniczeniem edycji są otwierane po krótkim okresie ochronnym.

Jimbo Wales, założyciel Wikipedii

Wales stwierdza, że "wiele osób uważa że Wikipedia jest edytowana przez 10 milionów osób, z których każda dodaje jedno zdanie, ale w rzeczywistości większość pracy jest wykonywana przez małą grupę administratorów". Autorka artykułu ocenia, że angielską Wikipedię edytuje i administruje w zasadzie około 1000 osób, którzy komunikują się ze sobą przez internet lub przez strony dyskusyjne w ramach Wikipedii.

Gazeta przypomina również o sprawie fałszywej biografii dziennikarza Johna Seigenthalera. Według jednej z wersji artykułu, Seigenthaler był uwikłany w sprawę zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Cała sytuacja okazała się żartem 38-letniego Briana Chase'a.

W artykule jest również mowa o zeszłorocznym raporcie Nature, który porównał jakość haseł Wikipedii i Encyklopedii Britannica. Czasopismo wykazało, że w obydwu ekcyklopediach znajduje się podobna ilość błędów.

Autorka artykułu komentuje - "Wygląda na to, że system działa. Wikipedia jest trzecim serwisem informacyjnym w rankingu popularności Nielsen NetRating, przed CNN i Yahoo! News".

Autorka stwierdza, że Wikipedia pokazuje też jak będą wyglądać projekty tworzenia wiedzy encyklopedycznej w przyszłości, w których współpraca będzie znacznie ważniejsza niż indywidualny heroizm encyklopedysty.

Angielska Wikipedia opiera się na małych donacjach 50-100 dolarowych i jej roczny budżet wynosi około 1,500,000 dolarów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]