Przejdź do zawartości

2006-06-05: Serbski parlament proklamował niepodległość

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Położenie Serbii na mapie Europy
poniedziałek, 5 czerwca 2006

Serbski parlament proklamował niepodległość Serbii. Decyzja parlamentu jest odpowiedzią na niepodległość proklamowaną 3 czerwca 2006 roku przez Czarnogórę. Tym samym nastąpił rozpad istniejącej od 4 lutego 2003 roku federacji Serbii i Czarnogóry.

Decyzją serbskiego parlamentu Serbia została prawnym następcą federacji Serbii i Czarnogóry. Rząd oraz inne instytucje rządowe zostały zobligowane do dokonania w ciągu 45 dni wymaganych zmian w aktach prawnych. Zmiany te są związane z przejęciem kompetencji przez nowe państwo. Proces przejmowania kompetencji ma w pierwszej kolejności dotknąć obszaru stosunków międzynarodowych oraz obrony narodowej.

Przyjęta przez serbski parlament uchwała ma także na celu rozwiązanie wszystkich problemów prawnych pomiędzy Serbią a nowopowstałym państwem - Czarnogórą. W uchwale parlament stwierdził, że państwo Serbii jako prawny następca federacji, utrzymało w mocy ratyfikowane dokumenty międzynarodowe oraz członkostwo w organizacjach międzynarodowych.

W przeprowadzonym 21 maja referendum 55,5% mieszkańców Czarnogóry opowiedziało się za ogłoszeniem niepodległości. W oparciu o wyniki referendum, 3 czerwca 2006 roku czarnogórski parlament podjął decyzję o proklamowaniu niepodległości.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Serbii

Źródło

[edytuj | edytuj kod]