Przejdź do zawartości

2006-05-31: Ks. Isakiewicz-Zaleski nie upublicznił listy duchownych współpracujących z SB

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 31 maja 2006

Krakowska kuria nie komentuje polecenia wydanego księdzu Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu. Były kapelan "Solidarności" w Nowej Hucie dostał zakaz upublicznienia jakichkolwiek informacji związanych z aktami Instytutu Pamięci Narodowej. Dzisiaj miał ujawnić listę księży, którzy współpracowali z bezpieką, ale przed południem otrzymał zakaz od kanclerza krakowskiej kurii.

Krakowski biskup pomocniczy Jan Szkodoń nie chciał komentować tej decyzji, podkreślając, że jest to prywatna korespondencja metropolity krakowskiego Stanisława Dziwisza z księdzem Isakowiczem-Zaleskim. Dodał tylko, że decyzja została spowodowana troską o księdza i o jego przyszłość.

Biskup kilkakrotnie zapewniał, że jest otwarty na rozmowę z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Stwierdził też, że gdyby ksiądz Zaleski opublikował jednak listę, to mógłby mu grozić nawet zakaz sprawowania funkcji kościelnych.

Na liście przygotowanej przez księdza Zaleskiego widnieje 28 osób. Jeszcze przed wydaniem zakazu przez kardynała Dziwisza duchowny potwierdził Informacyjnej Agencji Radiowej, że na liście jest agent o kryptonimie "Waga". Według doniesień Życia Warszawy miałby być nim proboszcz wawelskiej katedry ksiądz Janusz Bielański.

Źródła[edytuj | edytuj kod]