2006-05-31: CBOS: 49% Polaków źle ocenia działalność prezydenta

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 31 maja 2006
Lech Kaczyński

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że działalność prezydenta Lecha Kaczyńskiego źle ocenia 49% badanych (bez zmian w porównaniu z kwietniem); dobrze - 32% (wzrost o 1 pkt proc.).

Wśród 49% ankietowanych, którzy źle ocenili pracę głowy państwa, 23% ocenia ją zdecydowanie źle, a 26% raczej źle.

29% badanych ocenia raczej dobrze działalność prezydenta, a 3% - zdecydowanie dobrze.

19% nie ma zdania w tej sprawie.

Według CBOS, na opinię o pracy prezydenta znaczący wpływ ma wykształcenie ankietowanych - im lepiej są wykształceni, tym gorzej oceniają działalność głowy państwa. Według CBOS, działalność Lecha Kaczyńskiego znacznie lepiej oceniają mieszkańcy wsi - wśród których pozytywne oceny nieznacznie przeważają nad negatywnymi, niż mieszkańcy miast, w większości mający złe zdanie na ten temat.

Oceny urzędu prezydenta są ściśle związane z preferencjami partyjnymi badanych - wskazuje CBOS - elektoraty PiS i Samoobrony w zdecydowanej większości wystawiają mu dobre oceny; większość respondentów deklarujących głosowanie w ewentualnych wyborach na PO i SLD - wyraża opinie negatywne.

Według CBOS, oceny pracy Sejmu są nadal bardzo złe, choć poprawiły się w porównaniu z kwietniem. W maju 16% ankietowanych przez CBOS wystawiło dobre oceny pracy Sejmu (w kwietniu - 12%). 69% źle ocenia działalność Sejmu (w kwietniu 76%). 15% nie ma zdania.

CBOS podaje, że także oceny działalności Senatu poprawiły się w niewielkim stopniu. 19,7% pytanych uważa, że Senat pracuje dobrze (w kwietniu - 16%). 52,8% (tyle samo co w kwietniu) źle oceniło działalność Senatu. 27,5% nie ma zdania.

CBOS przeprowadził badanie w dniach 12-15 maja, na liczącej 991 osób reprezentatywnej, losowej próbie dorosłych Polaków.

Źródła[edytuj]