2006-05-31: Benedykt XVI dziękuje Polakom za przyjęcie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 31 maja 2006

Benedykt XVI podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra skierował słowa podziękowania do Episkopatu Polski, władz i narodu za ciepłe przyjęcie podczas pielgrzymki. W katechezie, którą papież w całości poświęcił na podsumowanie swej podróży, Benedykt XVI poświęcił wiele miejsca na refleksje po wizycie w Auschwitz-Birkenau.

Benedykt XVI zwracając się do Polaków powiedział, że z wdzięcznością nosi w sercu przeżycia, jakie towarzyszyły mu podczas wizyty w Polsce. To był rzeczywiście czas wzajemnego umacniania się w wierze, czas świadectwa i chrześcijańskiego entuzjazmu, czas łaski. Bogu za to dziękuję - powiedział papież.

Dzieląc się z 35 tysiącami wiernych, obecnych na audiencji, refleksjami po wizycie w Auschwitz, Benedykt XVI przypomniał, że to Hitler kazał zgładzić miliony Żydów. Ojciec święty poruszył też temat antysemityzmu. Zdaniem komentatorów, brakowało go podczas jego niedzielnego przemówienia w Auschwitz.

Papież wezwał ludzkość, aby nie zapominała o Auschwitz i innych fabrykach śmierci. Zwrócił uwagę, że reżim nazistowski próbował wyeliminować Boga, by zająć Jego miejsce.

Źródła[edytuj | edytuj kod]