Przejdź do zawartości

2006-05-26: Msza święta na Placu Piłsudskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 26 maja 2006
Flaga papieska

O godzinie 9:30 na Placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęła się msza święta odprawiana przez papieża Benedykta XVI.

Msza jest odprawiana przy padającym deszczu, jednak wokół placu zebrało się około 270 000 wiernych. Wśród zgromadzonych obecny jest premier Kazimierz Marcinkiewicz oraz prezydent Lech Kaczyński. Porządku pilnują policjanci i strażnicy miejscy, wspomagani przez harcerzy.

Większość obecnych na nabożeństwie pielgrzymów stawiła się już o godzinie 6:00. Wiele osób jest zgromadzonych przy telebimach, na których wyświetlany jest przekaz z Placu.

Nad placem powiewają flagi Polski oraz flagi papieskie.

Benedykt XVI rozpoczął czytanie homilii w języku polskim oraz po łacinie. Słowa wygłoszone przez papieża po łacinie są powtarzane po polsku.

Po wygłoszeniu homilii tłum zaczął skandować: Niech żyje Papież!

Dary przynieśli przedstawiciele: młodzieży, kapłaństwa, służb mundurowych, rzemieślników oraz rodzin.

Wśród osób przystępujących do komunii świętej znalazł się Lech Kaczyński wraz z rodziną (komunię otrzymali bezpośrednio z rąk Benedykta XVI) oraz matka księdza Jerzego Popiełuszki.

Po zakończeniu papież pierwszy raz w czasie trwania pontyfikatu przeszedł pomiędzy ludźmi zgromadzonymi na placu, błogosławiąc ich. Msza zakończyła się wcześniej niż planowano. W związku z tym prawdopodobnie Benedykt XVI wcześniej przyjedzie do nuncjatury apostolskiej w Warszawie.

Zobacz też:[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]