Przejdź do zawartości

2006-05-25: Pielgrzymka Benedykta XVI do Polski

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 25 maja 2006

Wizyta papieża Benedykta XVI w Polsce w dniach 25 – 28 maja 2006 roku.

Hasłem pielgrzymki są słowa zaczerpnięte z Listu św. Pawła: "Trwajcie mocni w wierze".

Główne cele pielgrzymki[edytuj | edytuj kod]

Benedykt XVI odwiedzi Warszawę, Częstochowę, Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, a także obóz zagłady Auschwitz-Birkenau.

Oficjalny program wizyty[edytuj | edytuj kod]

Lech Kaczyński przyjmuje Benedykta XVI

Papież przyleci do Warszawy na lotnisko Okęcie ok. godz.11. Następnie uda się do warszawskiej Bazyliki Archikatedralnej gdzie spotka się z przedstawicielami polskiego duchowieństwa. Tam odwiedzi także groby prymasów Polski - kardynała Augusta Hlonda i kardynała Stefana Wyszyńskiego - których procesy beatyfikacyjne są w toku. Ok. 17:45 spotka się z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim Ok. 19:00 papież uda się do kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy, aby celebrować liturgię słowa Bożego. Po liturgii papież spotka się z przedstawicielami Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Piątek 26 maja 2006[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec wizyty w Warszawie (w drugim dniu wizyty apostolskiej) papież Benedykt XVI odprawi on mszę św. na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnym przystankiem po Warszawie będzie dla papieża klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie. Tam papież pomodli się w kaplicy przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Po modlitwie Benedykt XVI weźmie udział w nabożeństwie eucharystycznym. Kolejnym punktem wizyty papieża w Polsce jest Kraków.

Sobota 27 maja 2006[edytuj | edytuj kod]

Po porannej Mszy świętej w kaplicy Pałacu Arcybiskupiego, papież odwiedzi Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską.

Tego samego dnia Benedykt XVI przybędzie do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach gdzie będzie się modlił przy relikwiach św. Faustyny Kowalskiej i spotka się z osobami chorymi oraz niepełnosprawnymi.

Odbedę się również dwa zgromadzenia modlitewne, podczas których papież spotka się z wiernymi, owe spotkania będą miały miejsce na Krakowskich Błoniach. Pod wieczór Benedykt XVI będzie się modlił z młodzieżą, której ma zamiar przekazac ogień miłosierdzia.

Niedziela 28 maja 2006[edytuj | edytuj kod]

W niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego, papież odprawi mszę świętą dla mieszkańców miasta i wiernych przybyłych z całego kraju. Jako ostatni punkt wizyty zaplanowano odwiedziny obozu Auschwitz-Birkenau - symbolu Holocaustu, ludobójstwa i terroru. Naziści wymordowali tu ponad milion europejskich Żydów, blisko 150 tysięcy Polaków, 23 tysiące Romów, 15 tysięcy sowieckich jeńców wojennych, a także kilkadziesiąt tysięcy przedstawicieli innych narodowości.

Na terenie obozu Benedykt XVI spotka się z przedstawicielami innych wyznań i religii. Około godziny 20 zaplanowany jest wylot papieża do Rzymu z lotniska Kraków-Balice.

Źródła[edytuj | edytuj kod]