Przejdź do zawartości

2006-05-18: Lepper żąda foteli w resortach siłowych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 18 maja 2006

Jak pisze czwartkowa „Rzeczpospolita” - Samoobrona domaga się stanowisk w resortach siłowych, choć podczas rozmów koalicyjnych zgodziła się, że nie będzie ich mieć. „Straciliśmy zaufanie do PiS po głosowaniu nad immunitetem Jana Rokity” - tłumaczy Ryszard Czarnecki. Znów zawirowanie wokół rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Nieoczekiwanie zapowiedział on przeprowadzenie w ciągu dwóch lat kilku wielkich prywatyzacji oraz wejście Polski do strefy euro. Teraz premier musi się liczyć z krytyką partii Leppera, a także zmierzyć się z innymi jej żądaniami.

"Rzeczpospolita" ustaliła, że Samoobrona twardo domaga się foteli wiceministrów w resortach siłowych, Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Ministerstwie Skarbu Państwa. Wcześniej na te stanowiska nie nalegała, ale - jak mówi Ryszard Czarnecki - wszystko zmieniło się po ostatnim głosowaniu w sprawie odebrania immunitetu Janowi Rokicie.

Część posłów PiS zagłosowała przeciw uchyleniu immunitetu lidera PO. W efekcie nie będzie on odpowiadać za naruszenie dóbr osobistych Grzegorza Wieczerzaka (nazwał go z trybuny sejmowej przestępcą). Cieszący się stuprocentowym zaufaniem koalicjant, PiS, miał rządzić w resortach siłowych oraz Ministerstwie Skarbu bez naszego udziału. Była umowa, że w ciemno akceptujemy wiceministrów z PiS. Jednak teraz to zaufanie jest na dużo niższym poziomie - tłumaczy Czarnecki.

PiS jest jednak nieustępliwe. Skoro coś zostało raz ustalone w ramach negocjacji koalicyjnych, nie ma powodu do tego wracać - mówił dla "Rzeczpospolitej" szef Klubu PiS

Źródła[edytuj | edytuj kod]