2006-05-16: Marcinkiewicz: Negocjacje w sprawie euro od 2009 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 maja 2006
Flaga UE
Flaga UE


Premier Kazimierz Marcinkiewicz zakłada, że już od 2009 roku Polska rozpocznie negocjacje w sprawie przystąpienia do strefy euro. Ma to umożliwić osiągnięcie przez Polskę kryterium niskiego deficytu budżetowego do końca 2007 roku.

Żeby dostać się do strefy euro, trzeba spełniać pewne kryteria. Podstawowym jest niski deficyt budżetowy, który nie powinien przekraczać 3% PKB. Z niektórych raportów makroekonomicznych wynika, że już w tym roku Polska osiągnęła taki poziom. Jeśli taki trend się utrzyma to według premiera, w 2007 roku Polska osiągnie standardy Unii i jego rząd rozpocznie rozmowy o przystąpieniu do strefy euro.

Problemem jednak przy obliczaniu poziomu deficytu budżetowego jest traktowanie przez Polskę Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Przy obliczeniach deficytu rząd traktuje OFE jako pieniądze państwowe i dlatego automatycznie obniżają one poziom deficytu. Urząd Statystyczny Unii Europejskiej Eurostat od 2007 roku przestanie jednak traktować pieniądze z OFE jako państwowe. W takim wypadku deficyt w 2007 roku, który rząd oblicza na poziomie 2,2 % PKB wzrośnie do 4,1%. Minister finansów, Zyta Gilowska uważa, że jeśli nie zredukujemy deficytu to możemy stracić nawet 19,5 miliarda euro z funduszu spójności. Unijni dyplomaci obserwują sytuację w Polsce, zwłaszcza po tym jak do koalicji weszły "dwie partie populistyczne, które obiecują hojne wydatki".

Źródła[edytuj | edytuj kod]