2006-05-13: Pawłokoma: Kolejny krok pojednania

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 13 maja 2006
Lech Kaczyński

W Pawłokomie koło Dynowa, odbyły się uroczystości upamiętniające Ukraińców pomordowanych przez Polaków w drugiej wojnie światowej. Uczestniczyli w nich prezydenci Wiktor Juszczenko i Lech Kaczyński. W marcu 1945 roku polscy partyzanci, w odwecie za uprowadzenie i zabicie 9 Polaków, zamordowali - według źródeł ukraińskich - 365 ukraińskich mieszkańców wsi.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik powiedział, że uroczystość w Pawłokomie, która jest symbolicznym miejscem dla Ukraińców, może stać się kolejnym krokiem pojednania między Polakami i Ukraińcami. Zamyka ona okres napięć między naszymi krajami wokół tej sprawy. W dzisiejszych uroczystościach wzięli również udział hierarchowie kościelni: kardynał Lubomir Huzar – zwierzchnik ukraińskiej cerkwi greckokatolickiej, oraz przewodniczący polskiego episkopatu, arcybiskup przemyski Józef Michalik.

"Mocne i trwałe pojednanie można zbudować tylko w oparciu o prawdę. Nie możemy zmienić przeszłości, ale możemy sprawić, by nie determinowała przyszłości" - powiedział prezydent Polski Lech Kaczyński. "Pawłokoma stała się dla Ukraińców symbolem tragedii ich narodu. Myślimy dziś o tym z największym smutkiem. Przelana w tamtych latach krew jest wyrzutem sumienia dla naszych narodów. Nie można jej ważyć dla wspólnego dobra i przyjaznego rozwoju stosunków między naszymi narodami" - dodał prezydent.


Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa podkarpackiego
Wikinews
Wikinews
Podkarpackie
Podkarpackie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie podkarpackim.

Zobacz także aktualne wydarzenia z: Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega, Krosna, Sanoka
pozostałych miejscowości