2006-05-10: Warszawska prokuratura przesłuchała Wojciecha Jaruzelskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 10 maja 2006

Warszawska prokuratura przesłuchała rano Wojciecha Jaruzelskiego. Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej postawiła generałowi zarzut kierowania zorganizowanym związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym.

Spotkanie prokuratora IPN z generałem Jaruzelskim potwierdził Andrzej Arseniuk, rzecznik Instytutu. Andrzej Arseniuk powiedział, że generał po raz kolejny odmówił złożenia wyjaśnień.

Generał Jaruzelski powiedział IAR po spotkaniu z prokuratorem IPN, że będzie zeznawał jedynie przed niezawisłym sądem. Dodał, że nie uchyla się od odpowiedzialności. Twierdzi, że chce, aby trudny problem stanu wojennego został wreszcie wnikliwie wyjaśniony i sprawiedliwie oceniony przez niezawisły sąd.

Jaruzelski wyraził nadzieję, że proces sądowy pomógłby we wzajemnym porozumieniu się Polaków ponad historycznymi podziałami. Powiedział również, że z ubolewaniem przyjął postawione mu zarzuty. Uważa, że nie powinno się wtłaczać tej sprawy w ramy, które określa kodeks karny dla pospolitych przestępstw kryminalnych. Generał Jaruzelski zapowiedział, że złoży wyjaśnienia po otrzymaniu zgody na wgląd do akt sprawy i prawdopodobnie taką zgodę otrzyma.

IPN uznał, że stan wojenny został w 1981 roku wprowadzony nielegalnie i bezzasadnie. Wojciech Jaruzelski jest głównym oskarżonym.

Źródła[edytuj | edytuj kod]