Przejdź do zawartości

2006-05-09: Będzie śledztwo IPN w sprawie zamachu na Jana Pawła II

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 9 maja 2006

Instytut Pamięci Narodowej rozpocznie śledztwo w sprawie domniemanej roli polskiego MSW w zamachu na papieża z 1981 roku. Jednak jak przyznaje szef pionu śledczego IPN Witold Kulesza, ukaranie winnych będzie prawie niemożliwe.

Kulesza mówi o śledztwie bardzo oszczędnie – nie zaprzecza ani nie potwierdza informacji medialnych. Śledztwo w tej sprawie jest jednak możliwe, ponieważ zamach mieści się w ustawowej definicji zbrodni komunistycznej.

Podobnie jak w sprawie zbrodni katyńskiej postawienie przed sądem zleceniodawców zamachu na Jana Pawła II jest niemożliwe - uważa Kulesza. – Dlatego w planie ewentualnego śledztwa musimy określić cel i prawdopodobieństwo jego osiągnięcia. Wszczęcie naszego śledztwa umożliwi poproszenie władz we Włoszech o przekazanie Polsce kopii dokumentów związanych z zamachem.

Służby specjalne PRL ściśle współpracowały z radzieckimi. W archiwach IPN znajdują się informacje o operacji Triangolo, wymierzonej przeciwko papieżowi. Również archiwa byłej niemieckiej Stasi mówia o operacji o kryptonimie „operation Papst”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]