2006-05-08: Uczniowie protestują przeciwko nowemu ministrowi edukacji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 8 maja 2006

6 maja 2006 odbył się marsz ponad stu warszawskich licealistów i gimnazjalistów przeciwko Romanowi Giertychowi, nowo mianowanemu ministrowi edukacji.

Pochód został zorganizowany przez Inicjatywę Uczniowską i Federację Anarchistyczną. Rozpoczął się pod Pałacem Kultury i zakończył się pod budynkiem Ministerstwa Edukacji. Uczniowie protestowali przeciwko pomysłowi Giertycha, aby wliczać ocenę z religii do średniej ocen. Podczas trwania marszu uczniowie wznosili okrzyki: Precz z Giertychem! oraz Wolna szkoła, religia do kościoła!. Giertychowi wystawiono również oceny: z wiedzy o społeczeństwie, etyki oraz tolerancji otrzymał ocenę niedostateczną, tymczasem z religii został oceniony na celujący. Zorganizowano happening polegający na samobiczowaniu się, uzasadniany tym, że w szkole uczniowie są całkowicie podlegli nauczycielom. Uczniowie żądali odwołania Giertycha ze stanowiska, argumentując swoje stanowisko faszyzującymi i nacjonalistycznymi działaniami Giertycha.

Marsz został zakończony odczytaniem oświadczenia przez uczniów, mówiącego, jakoby w czasie ministrowania Giertycha do szkół miałaby zostać przeniesiona atmosfera nacjonalizmu, szowinizmu oraz skrajnego klerykalizmu.

Źródła[edytuj]

Zobacz też[edytuj]