Przejdź do zawartości

2006-05-07: Niezwykłe obchody patrona Płocka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 7 maja 2006

Miniony weekend w Płocku upłynął pod znakiem uroczystości ku czci patrona miasta i parafii katedralnej św. Zygmunta, obchodzonych tradycyjnie w pierwszą sobotę i niedzielę maja.

Rozpoczęły je sobotnie wieczorne nieszpory w płockiej katedrze pod przewodnictwem protonotariusza apostolskiego ks. prof. Wojciecha Góralskiego.

Kulminacyjny punkt obchodów miał miejsce w niedzielę. W południe wyruszyła z katedry uroczysta procesja z relikwiami św. Zygmunta. W orszaku uczestniczyli m.in. licznie zgromadzeni harleyowcy na swoich pojazdach ubrani w stroje średniowiecznych rycerzy, harcerze ZHP i ZHR, oraz kapłani z całego miasta. Hermę z relikwiami św. Zygmunta (która jest darem Kazimierza Wielkiego i posiada autentyczną koronę piastowską) nieśli kapłani kapituły katedralnej, Bractwo Kurkowe, młodzież i parafianie płockiej fary dokąd dotarła procesja. Tam uroczystą mszę w intencji płocczan odprawił biskup płocki Stanisław Wielgus. W homilii ks. dr Daniel Brzeziński nawiązał do historii średniowiecznego relikwiarza, jak też wskazał św. Zygmunta jako wzór nawrócenia i pokuty. Po mszy na pobliskim Starym Rynku odbyły się liczne przedstawienia i koncerty wpisujące się w to święto.

Warto przypomnieć, iż centralna msza uroczystości od 2001 r. nie jest organizowana w katedrze, ale w poszczególnych płockich parafiach. W tym roku celebra odbyła się w farze ze względu na uroczystości jubileuszu jej 650-lecia.