2006-05-05: Anglia: Zmiany w rządzie po niekorzystnych wynikach wyborów lokalnych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 5 maja 2006

Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair odwołał Jacka Strawa ze stanowiska ministra spraw zagranicznych. Jego miejsce zajęła Margaret Beckett, która dotychczas pracowała w resorcie ochrony środowiska. Jack Straw będzie przewodniczącym Izby Gmin, czyli niższej izby brytyjskiego parlamentu. Premier Tony Blair zdjął też Charlesa Clarke'a ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych. Na jego miejsce mianował dotychczasowego ministra obrony Johna Reida. Powodem zmian w rządzie jest przegrana Partii Pracy we wczorajszych wyborach samorządowych w Anglii.

Wybory wygrała opozycyjna Partia Konserwatywna, która otrzymała 40 procent poparcia. Jej były lider i obecny minister spraw zagranicznych w gabinecie cieni William Hague twierdzi, że to nowy rozdział w historii partii, która odradza się.

Liberalni Demokraci są na drugim miejscu - mają 27 procent poparcia. Uważają, że choć nie jest to lepszy wynik niż podczas poprzednich wyborów, to sukcesem jest, iż wyprzedzili Partię Pracy.

Laburzyści są na trzecim miejscu - otrzymali 26 procent głosów. Zaprzeczają twierdzeniom, że ich partia przeżywa kryzys. Od rana trwa jednak w siedzibie premiera spotkanie, którego rezultatem będzie wymiana części ministrów.


Źródła[edytuj | edytuj kod]