Przejdź do zawartości

2006-05-03: 215. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Uchwalenie konstytucji 3 maja 1791 w sali senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie
Konstytucja 3 maja, obraz Jana Matejki
środa, 3 maja 2006

Dziś w Polsce obchodzone jest święto Konstytucji 3 maja. Polska konstytucja była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą, zaraz po USA, na świecie. Uchwalenie konstytucji zostało uznane za święto już 5 maja 1791 r. - 2 dni po jej powstaniu.

Po odzyskaniu niepodległości - 29 kwietnia 1919r. - została uznana za święto narodowe. Obchodzono je do 1946 r. kiedy to władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania. Zostało oficjalne zniesione ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. Powróciło do kalendarza świąt państwowych 6 kwietnia 1990 r. Dzień 3 maja jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

W południe na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczysta odprawa wart. Następnie złożono wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Podczas obchodów prezydent podkreślał, że Konstytucja majowa to wielkie dzieło, że przed 215 laty zwyciężyła dbałość o państwo, że również dziś Rzeczypospolita Polska, nasze niepodległe państwo, najwyższa wartość, która łączy wszystkich Polaków, zostanie odnowiona, że zwyciężą ci, którzy tej odnowy chcą.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]