2006-04-25: Konferencja Tropikalna

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 25 kwietnia 2006
N icon science.png

Wczoraj w Monterey, Kalifornia rozpoczęła się 26. Konferencja na temat huraganów i meteorologii tropikalnej Amerykańskiego Stowarzyszenia Meteorologicznego. Jest to pierwsza konferencja specjalistów od meteorologii tropikalnej od czasu katastrofalnego huraganu Katrina, który zniszczył Nowy Orlean.

W pierwszym dniu odbyły się sesje dotyczące m.in. struktury huraganów, oscylacji międzysezonalnych, struktury monsunu afrykańskiego, oraz sesja dotycząca wpływu zmian klimatu na intensywność cyklonów tropikalnych. Ta ostatnia sesja wywołała powszechne zainteresowanie bo referat przedstawił m.in. przeciwnik hipotezy, że zmiana temperatury wpływa na intensywność huraganów - emerytowany profesor meteorologii tropikalnej z Uniwersytetu Stanowego w Kolorado - Bill Gray. Konferencja kończy się 28 kwietnia 2006 roku. We wtorek wieczorem odbyło się spotkanie panelowe poświecone temu tematowi, w którym uczestniczyli C. Landsea (NOAA), P. Webster (Georgia Tech), oraz K. Emanuel (MIT). Ostatnie artykuły Webstera i Emanuela w czasopismach Science i w Nature pokazują na zwiększenie intensywności i siły destrukcyjnej cyklonów tropikalnych w ostatniej dekadzie - obaj naukowcy referowali swoje wyniki. Chris Landsea przedstawił przekonywujące kontrargumenty oparte głównie na fakcie, że dane pomiarowe na tematy siły cyklonów tropikalnych są niejednorodne w czasie.

Jedną z konkluzji spotkania jest potrzeba powtórnego przeanalizowania historycznych danych dotyczących siły cyklonów tropikalnych zwłaszcza w obszarach oceanu Indyjskiego i Pacyfiku.

Więcej informacji: http://www.ametsoc.org/meet/fainst/200627hurricanes.html.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Flatau – Konferencja Tropikalna – własne, 24 kwietnia 2006