Przejdź do zawartości

2006-04-21: Rodziny ofiar zbrodni katyńskiej skarżą Rosję do Strasburga

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 21 kwietnia 2006

Około 70 rodzin polskich oficerów i cywilów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje złoży skargę przeciw Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Równiez Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski rozważa możliwość poparcia skargi ofiar zbrodni katyńskiej przeciw Rosji.

Członkowie rodzin katyńskich złożą wnioski do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu przeciwko Rosji. Potomkowie polskich oficerów i cywilów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje domagają się wyjaśnienia przez Rosję wszystkich okoliczności zbrodni.

Autorką pierwszej skargi jest Witomiła Wołk-Jezierska, której ojciec został zamordowany w Katyniu. Jak powiedział reprezentujący skarżących adwokat Roman Nowosielski, w sprawie katyńskiej nie zostało przeprowadzone przez Rosję skuteczne postępowanie wyjaśniające; stanowi to zatem naruszenie art. 13 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Prokuratura rosyjska przez wiele lat prowadziła śledztwo w sprawie Katynia. We wrześniu 2004 roku umorzyła jednak postępowanie nikomu nie stawiając zarzutów i nie podając uzasadnienia decyzji o umorzeniu śledztwa. Strona rosyjska nie przekazała także Polsce akt dotyczących tej sprawy.

Mianem Zbrodni Katyńskiej określa się wymordowanie przez NKWD w 1940 roku blisko 22 tysięcy polskich oficerów. Instytut Pamięci Narodowej uznał mord katyński za zbrodnię ludobójstwa i podjął śledztwo w tej sprawie.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]