2006-04-01: Żart: MEN: Wikipedia dla szkół
Ten artykuł jest żartem primaaprilisowym, wszystkie wydarzenia w nim przedstawione są wyłącznie fikcyjne. |
Minister edukacji Michał Seweryński ogłosił dzisiaj na konferencji prasowej plany ministerstwa na rok 2006. Jednym z głównych celów, jakie sobie stawia, jest kształtowanie społeczeństwa informacyjnego i zapoznanie uczniów już od najwcześniejszych lat z wykorzystywaniem możliwości, jakie daje Internet. Realizacja tego zamiaru ma odbyć się między innymi przez wykorzystanie Wikipedii - wolnej encyklopedii internetowej.
Wikipedia to świetny przykład tego, jak oddolna inicjatywa społeczna może przekształcić się w silny, dynamiczny ruch służący wspólnemu dobru. - mówi Seweryński. - Myśleliśmy o powołaniu własnego portalu, gdzie uczniowie i nauczyciele razem uczyliby się wyszukiwać i tworzyć wiedzę. Jednak po przeanalizowaniu projektu doszliśmy do wniosku, że budżet nie pozwala nam na takie wydatki a jednocześnie istnieje już serwis, który może spełniać to samo przeznaczenie a jest dostępny za darmo i dobrze rozwinięty. Jest nim Wikipedia.
Seweryński przyznał, że rozmowy o współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska były prowadzone od pewnego czasu. Ministerstwo ma zamiar wycofać całkowicie ze szkół normalne podręczniki, nauczyciele mieliby nauczać na podstawie haseł z Wikipedii lub podręczników na Wikibooks, innym projekcie, tworzącym darmowe podręczniki. Pozwoli to na poważne oszczędności, gospodarstwa domowe będą mogły przeznaczyć ciężko zarobione pieniądze na inne potrzeby niż kupowanie drogich podręczników. Ministerstwo będzie też zalecać, by nauczyciele zadawali uczniom prace domowe polegające na poprawianiu haseł na Wikipedii i pisaniu nowych. Według Seweryńskiego, wpłynie to na kształtowanie dojrzałej, obywatelskiej postawy uczniów. Każdy uczeń będzie musiał założyć konto na Wikipedii, dzięki czemu będzie możliwe ocenianie jego pracy.
Ministerstwo przyznaje, że wprowadzenie nowego systemu pociągnie za sobą pewne koszty. Na początek konieczne będzie ufundowanie komputerów dla szkół na wsi. Problemem dla Wikipedii może stać się wzrost liczby wandalizmów w związku z gwałtownym napływem użytkowników. Aby uporać się z tym, administratorzy Wikipedii zostaną zatrudnieni w Ministerstwie lub Stowarzyszeniu Wikimedia Polska i będą pobierali pensję za pilnowanie jakości serwisu. Pieniądze na to wyłoży ministerstwo.
Opinie
[edytuj | edytuj kod]Nie wiadomo, czy projekt zaakceptują partie tworzące pakt stabilizacyjny. Roman Giertych w rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że dla niego niedopuszczalne jest, by za edukację w Polsce odpowiadał serwis zarejestrowany poza granicami Polski, nie podlegający kontroli polskich władz. Według niego, artykuły na Wikipedii wcale nie są pisane w neutralny sposób, zawierają wiele nieścisłości i często prezentują antypolski punkt widzenia, służący obcym interesom, podając jako przykład hasło Jerzy Robert Nowak. Z partii opozycyjnych do tej pory wypowiedział się jedynie Donald Tusk, który wyraził zaniepokojenie pomysłami ministerstwa. Według niego, wprowadzenie ich w życie może oznaczać koniec polskich wydawnictw edukacyjnych.
Dalsze kroki
[edytuj | edytuj kod]Ministerstwo wspomniało też, że będzie przekonywało Radę Główną Szkolnictwa Wyższego, by wprowadzić zmiany w podobnym kierunku w szkołach wyższych. Miałyby one polegać między innymi na tym, że wszystkie prace licencjackie i magisterskie byłyby tworzone na serwisie Wikibooks.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu e-Polityka.pl (więcej informacji).