2006-03-31: Wstępny raport w sprawie katastrofy hali targowej w Katowicach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 31 marca 2006

W piątek Minister Transportu i Budownictwa Jerzy Polaczek przedstawił wyniki badań komisji ds. tragedii w Katowicach pod kierownictwem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Za przyczyny tragedii, w wyniku której zginęło 65 osób, uznano zalegający na dachu śnieg oraz błędy konstrukcyjne i projektowe. Komunikat komisji stwierdza że w styczniu 2002r. doszło do awarii hali, której naprawę zlecił właściciel bez odpowiedniego nadzoru budowlanego. Doszło w ten sposób do samowoli budowlanej. Już wtedy stwierdzano konieczność odśnieżania dachu, ale uwagi te nie znalazły zastosowania. Mister Polaczek powiedział że w tych wypadkach zawinili konkretni ludzie. Jacy, to już ustalą odpowiednie organy śledcze.

Komisja stwierdziła również że gwałtowny przebieg tej katastrofy wynikał z wadliwego rozwiązania konstrukcyjnego hali, wad spoin elementów konstrukcyjnych i niestaranności montażu. Dodano że po awarii w 2002r. powinno się dokonać ponownych obliczeń wytrzymałości stalowych konstrukcji przykrycia, czego nie uczyniono. Piątkowe sprawozdanie jest wstępnym z prac komisji. Wersja końcowa ma być odczytana za 10 dni.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]