2006-03-30: Zakopane: Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 30 marca 2006

28 i 29 marca w Zakopanem odbyły się zawody w slalomie kobiet i mężczyzn w ramach tradycyjnego Memoriału Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny.

Na stoku Nosala obok zawodników z Polski zobaczyć też można było narciarzy i narciarki z Czech, Słowacji, Ukrainy, Litwy, a nawet reprezentanta Izraela.

W pierwszym dniu zawodów triumfował Słowak Jaroslav Babusiak przed Izraelczykiem Mikailem Renzhunem i Ukraińcem Nikolayem Skraibinem. Najlepszy spośród Polaków, Maciej Kominko był czwarty.

Wśród Pań zwyciężyła Czeszka Ewa Sochorova przed Słowaczką Janą Gantnerovą. Na trzeciej pozycji uplasowała się Polka Anna Klimek.

W drugim dniu pogoda zupełnie nie sprzyjała uczestnikom i organizatorom. Gęsta mgła a później padający deszcz ze śniegiem nie ułatwiały przejazdu slalomu, którego różnica wzniesień wynosiła 180m, przy 51 rozstawionych bramkach.

W klasyfikacji mężczyzn zwyciężył 28-letni reprezentant Izraela Mikail Rhenzun. Za nim uplasował się Jaroslav Babusiak ze Słowacji. Trzecią pozycję zajął Ukrainiec Igor Vakhenko. Najlepszy z Polaków - 16-letni Mateusz Garniewicz - zajął piąte miejsce. Drugiego przejazdu nie ukończył czwarty we wczorajszym konkursie Maciej Kominko.

Wśród pań, najlepsze okazały się Polki: pierwszą lokatę zajęła Agnieszka Gąsienica Daniel, tuż za nią olimpijka Katarzyna Karasińska, a na trzeciej pozycji - Aleksandra Kluś. Druga polska reprezentantka z Turynu - Dagmara Krzyżyńska - zajęła piąte miejsce.

Pierwszy memoriał rozegrano 60 lat temu w marcu 1946 roku. Memoriał rozgrywano wtedy w czterech konkurencjach: dwóch klasycznych (biegi i skoki) oraz dwóch alpejskich (slalom i zjazd). Zwycięzcami zostawali więc najwszechstronniejsi narciarze.

W 1957 roku na starcie zawodów stanęła rekordowa liczba zawodników - 116 sportowców z 11 państw.

Źródła[edytuj | edytuj kod]