Przejdź do zawartości

2006-03-27: Nieoficjalne wyniki wyborów parlamentarnych na Ukrainie: Zwycięstwo Partii Regionów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 27 marca 2006

Według nieoficjalnych wyników wyborów parlamentarnych na Ukrainie, które odbyły się w niedzielę, zwyciężyła prorosyjska partia Wiktora Janukowycza - Partia Regionów.

Na trzecim miejscu znajduje się proprezydencka partia Nasza Ukraina, a na drugim Blok Julii Tymoszenko.

Pierwsze powyborcze sondaże wyborcze dają partii Wiktora Janukowycza 27,5% głosów (według drugiego sondażu na jego partię zagłosowało 33,3% wyborców) głosów; partia Julii Tymoszenko miałaby otrzymać 21,6% (22,7%) głosów, a proprezydencka Nasza Ukraina - 15,5% (13,5%) głosów.

W Radzie Najwyższej znajdą się także, Socjalistyczna Partia Ukrainy Oleksandra Moroza, Komunistyczna Partia Ukrainy Petra Symonenki oraz Blok Natalii Witrenko "Ludowa Opozycja".

Lokale wyborcze zostały zamknięte o godzinie 21.00. Jak poinformował przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej w Kijowie, frekwencja do godziny 20.00 osiągnęła niemal 60%. Pierwsze oficjalne wyniki wyborów będą znane w poniedziałek.

Zgodnie z sondażami, żadna partia nie zdobędzie większości pozwalającej jej na samodzielne rządzenie. Wielu komentatorów zastanawia się więc, kto z pomarańczowych zdecyduje się porozumieć z przeciwnikiem sprzed półtora roku, czyli Partią Regionów, której przewodzi były konkurent Juszczenki w wyborach prezydenckich Wiktor Janukowycz. Nieoficjalnie w Kijowie mówi się, że takie rozmowy prowadzi obóz Juszczenki.

Głosujący w Kijowie prezydent Wiktor Juszczenko zapowiedział, że w poniedziałek mają się rozpocząć rozmowy na temat koalicji w przyszłym parlamencie. Dodał, że negocjacje w sprawie pomarańczowej koalicji, czyli porozumienia Tymoszenko – Nasza Ukraina, trwają już od jakiegoś czasu.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu e-Polityka.pl (więcej informacji).