2006-03-23: PiS wnosi o samorozwiązanie Sejmu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 23 marca 2006

Samorozwiązanie Sejmu i przeprowadzenie jak najszybciej wyborów jest obecnie wyjściem właściwym, zgodnym z oczywistym interesem kraju - głosi uzasadnienie wniosku PiS o skrócenie kadencji Sejmu.

W uzasadnieniu podkreślono, że pakt stabilizacyjny PiS, Samoobrony i LPR - na skutek decyzji jednej z partii, która go podpisała - "stracił walor, jakim miało być zapewnienie trwałego poparcia dla inicjatyw ustawodawczych rządu i innych projektów przewidzianych w pakcie".

W uzasadnieniu napisano -" usiłowanie zmierzające do stworzenia koalicji parlamentarnej największych partii, to jest PiS i PO, nie przyniosły rezultatu, a co więcej doszło do bardzo ostrego, kładącego się poważnym cieniem na życiu politycznym konfliktu między tym tymi ugrupowaniami".

- "Powstała więc sytuacja, która w sensie merytorycznym wyczerpuje wszelkie przesłanki warunkujące skrócenie kadencji i przeprowadzenie przedterminowych wyborów "- głosi uzasadnienie.

Najlepszym wyjściem z sytuacji jest - według autorów wniosku - "samorozwiązanie Sejmu, bo inną drogą doprowadzenia do przedterminowych wyborów jest tylko długotrwały kryzys rządowy".

Według szefa klubu parlamentarnego PiSu Przemysława Gosiewskiego, głosowanie nad wnioskiem oraz nad zmianami w ordynacji wyborczej może odbyć się na początku kwietnia.

Do przyjęcia uchwały w sprawie samorozwiązania Sejmu potrzebne jest 2/3 głosów ustawowej liczby posłów.

Wieczorem Sejm ma zdecydować, czy rozszerzyć porządek obrad obecnego posiedzenia o PiS-owski projekt zmian w ordynacji wyborczej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]