2006-03-15: Wystartowało chińskie wydanie Wikinews

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 15 marca 2006
Technika
N icon technology.png

Wczoraj wystartowało chińskie wydanie Wikinews. Tym samym projekt ten, wolne źródło informacji utrzymywane podobnie jak wolna encyklopedia Wikipedia przez Fundację Wikimedia, staje się dostępny w 20 językach. Tak jak w innych edycjach językowych, każdy będzie mógł brać w niej udział i pisać artykuły.

Adres zh.wikinews.org jest już dostępny i w ciągu dnia będą pojawiały się na nim pierwsze wiadomości. Będą to zarówno relacje z wydarzeń sportowych, jak i informacje ze świata polityki.

Do tej pory chińskie wydanie było traktowane z ostrożnością, ponieważ wikipedyści obawiali się, że siostrzane projekty Wikipedii mogą zostać ocenzurowane w Chińskiej Republice Ludowej. Wikipedia jest w Chinach zablokowana już od kilku miesięcy. Użytkownicy Wikinews i siostrzanych projektów w głosowaniu nad projektem stworzenia chińskiej wersji opowiedzieli się jednak ostatecznie za jej otwarciem.

Erik Möller, współzałożyciel Wikinews, jest optymistą: "Moim zdaniem, aktywna społeczność chińskich wikipedystów znajdzie środki i sposoby, by ominąć cenzurę", powiedział dziennikowi internetowemu heise online.

Źródła[edytuj | edytuj kod]