2006-03-15: Porozumienie w sprawie tańszych podręczników

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 15 marca 2006

Walne Zgromadzenie Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki zaakceptowało porozumienie z Ministerstwem Edukacji i Nauki w sprawie sposobów obniżenia cen podręczników - poinformował w szef sekcji Piotr Marciszuk

Dokument powstał podczas prac zespołu negocjacyjnego, w którego skład weszli przedstawiciele MEiN i wydawców. Na początku marca porozumienie odrzuciło prezydium sekcji, które nie zgodziło się, aby w dokumencie zapisano, że cena detaliczna podręczników spadnie o 25%. Zespół negocjacyjny spotkał się ponownie i przeredagował kontrowersyjny zapis.

W nowej propozycji podkreślono, że obniżka tak będzie możliwa wskutek wdrożenia kompleksowych rozwiązań dotyczących organizacji zakupu podręczników nowych, jak i używanych.

- "Dla dobra sprawy jesteśmy jednak gotowi podpisać porozumienie, choć nadal nie mamy dokładnych wyliczeń" - Piotr Marciszuk, szef sekcji.

Dodał, że wydawcy dokonali wstępnych wyliczeń, które wskazują, iż w wyniku proponowanych rozwiązań nowe podręczniki będą tańsze o kilka do kilkunastu procent niż obecnie: - "Wraz z wtórnym rynkiem, który z pewnością się poszerzy, jest więc szansa, że średnio koszty zakupu podręczników mogą spaść o około 25 proc".

Wcześniej Tomasz Gigol, członek zarządu Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych informował, że proponowane rozwiązania, mające doprowadzić do obniżenia kosztów zakupu podręczników będą miał raczej neutralny wpływ na przychody i marże grupy WSiP.

Dodał wówczas, że dzięki nowemu systemowi dystrybucji podręczników, a zwłaszcza dzięki zwiększeniu możliwości bezpośredniej sprzedaży do szkół, WSiP uzyska wyższe marże, przez co będzie w stanie zaoferować wyższy rabat szkołom. Z kolei spółki zależne WSiP - WKRA i Dom Książki zyskają na eliminacji tzw. szarej strefy w obrocie podręcznikami.

25-proc. obniżka kosztów zakupu jest być może nawet i możliwa do osiągnięcia w wyniku zaproponowanych rozwiązań systemowych i WSiP mógłby przystać na taki zapis. Spółka podkreślała, że pozytywne jest to, iż nie chodzi o obniżkę cen katalogowych podręczników - powiedział Gigol.

Źródła[edytuj | edytuj kod]