2006-03-11: Balcerowicz w Sejmie o wykluczeniu Mecha z KNB

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 11 marca 2006

Prezes NBP, Leszek Balcerowicz, wyjaśniał w Sejmie dlaczego ze środowych obrad Komisji Nadzoru Bankowego, wykluczył wiceministra finansów Cezarego Mecha. Wiceminister nie został dopuszczony do obrad, na wniosek UniCredito, które zarzuciło mu stronniczość.

Leszek Balcerowicz powiedział, że jego zdaniem decyzja, którą podjął, jest zgodna z prawem. Prezes NBP powiedział także, że stał przed trudnym wyborem: "albo zlekceważę moje poczucie praworządności, albo nie zlekceważę i narażę się na rozmaite reakcje części sceny politycznej, które niektórzy nazywają próbą wylewania steku pomyj".

Zdaniem Zyty Gilowskiej, "wykluczenie jej przedstawiciela z ostatniego posiedzenia KNB było bezprawne." Wicepremier Gilowska stwierdziła, że wynika to z faktu, iż nie ma możliwości prawnej by wykluczyć z posiedzenia któregokolwiek z członków KNB. Natomiast premier Marcinkiewicz dodał, że w trakcie obrad Komisji Nadzoru Bankowego dwukrotnie doszło do złamania prawa - przez przewodniczącego KNB oraz całą Komisję.

Po godzinie 18 prezes Balcerowicz opuścił salę obrad. Zdaniem Romana Giertycha, był to "kolejny przejaw arogancji i buty" szefa NBP.

Źródła[edytuj | edytuj kod]