2006-03-09: L. Kaczyński o UE: Rozszerzenie tak, pogłębienie nie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 9 marca 2006

Na łamach dziennika "Die Welt" prezydent Lech Kaczyński wypowiedział się przeciwko dalszemu pogłębianiu integracji Unii Europejskiej.

Można tak powiedzieć - odpowiedział na pytanie, czy jego politykę wobec Europy można sprowadzić do hasła "rozszerzenie tak, pogłębienie nie".

Możliwy stopień integracji został dziś osiągnięty, co nie oznacza, że nie możemy ustalać wspólnych działań w poszczególnych sprawach - uważa Kaczyński. Wymienił bezpieczeństwo energetyczne oraz utworzenie europejskich sił interwencyjnych jako dziedziny, w których Polska gotowa jest uczestniczyć.

Moje stanowisko wobec UE jest następujące: superpaństwo, które przejmuje narodowe kompetencje, a równocześnie sprawia wrażenie raczej bezradnego, ponieważ dysponuje jedynie symbolicznym budżetem, jest sztucznym tworem - wyjaśnił prezydent. Dodał, że nie istnieje europejska opinia publiczna, lecz jedynie narodowe opinie publiczne.

Prezydent wytknął obecnemu Traktatowi Konstytucyjnemu, iż nie jest zbiorem norm prawnych, lecz (zbiorem) dyrektyw. Tekst dopuszcza bardzo wiele interpretacji, a materia, której konstytucja dotyczy, jest bardzo szeroka - tłumaczył. (Konstytucja) chce uregulować życie gospodarcze według dzisiejszego wzoru po wsze czasy - czy to może funkcjonować? - pytał.

Źródła[edytuj | edytuj kod]