2006-03-08: Dymisja szefa Centralnego Zarządu Służby Więziennej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 8 marca 2006

Premier zapowiedział, ze przyjmie wniosek o dymisje szefa Centralnego Zarządu Służby Więziennej Henryka Biegalskiego. Zwrócił się o to minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział zmiany w prawie, tak aby kontrolować przebieg kariery zawodowej osób ubiegających się o wysokie stanowiska państwowe.

Wcześniej minister sprawiedliwości powiedział na konferencji prasowej, że powołując Biegalskiego na stanowisko szefa więziennictwa nie znał jego przeszłości.

"Gazeta Wyborcza" ujawniła, że Biegalski odpowiada za pacyfikacje więźniów politycznych protestujących w gdańskim areszcie w czasie stanu wojennego. Według dziennika wiceminister sprawiedliwości Andrzej Grzelak wiedział o przeszłości Biegalskiego. Wiceminister zapowiedział, że pozwie za to dziennik do sądu.

Zbigniew Ziobro zapewnił, ze nikt z kierownictwa resortu nie wiedział o kompromitującej przeszłości szefa więziennictwa przed jego powołaniem na to stanowisko. Minister poinformował też, ze odtąd wszyscy starający się o posady kierownicze w jego resorcie będą musieli wypełniać specjalne oświadczenie. Mają w nim napisać, czy przed 1989 rokiem podejmowali działania wymierzone w opozycję.

Źródła[edytuj | edytuj kod]